Frans Hals

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
frans_hals_ve_eserleri

Last Updated on 28 Şubat 2023 by Aslıhan Demiralay

Frans Hals ve Eserleri

Frans Hals portreci ressamların en ünlülerinden. Serbest fırça vuruşları ile döneminin ressamlarından farklı bir tarzı olan sanatçı Caravaggio’dan etkilendi. Eduard Manet ve Gustave Courbet’nin Frans Hals’den etkilendiği söylenir.

Frans Hals’in Hayatı

Frans Hals Tahminen 1580 yılında Belçika’nın Antwerp şehrinde doğdu. Daha sonra ailesiyle Haarlem şehrine taşındı. Hayatı boyunca da bu şehirde yaşadı.

Hals, Flemish göçmeni olan Karel van Mander’in yanında çalıştı.1610 yılında Haarlem Guild of Saint Luke’un bir üyesi oldu ve şehir kurulu için yaptığı restorasyonlar sayesinde para kazanmaya başladı.

Çağdaşı bir çok ressamın aksine yaşadığı şehirden taşınmayı reddetti. Diğer sanatçılar genellikle Amsterdam’a taşınırken Hals Haarlem’de yaşamaya devam etti ve O’na portrelerini yaptırmak isteyenler bu şehre geldiler.

Yaşadığı dönemde resimleri rağbet görse de hayatının son dönemlerinde maddi sıkıntılar yaşadı. Hatta belediye meclisi yaptığı tablolar karşılığında 2 yük tezek verdi.

Frans Hals-Merrymakers at Shrovetide(1616–1617)
bulutlarin_uzerine_yolculuk
Bulutların Üzerine Yolculuk-Caspar David Friedrich

Özellikle portre resimleriyle tanınan Hals, arkası dönük sandalyeye yaslanma pozu sanatçının icadıdır. Bir çok ressam tarafından takdir gördü, özellikle Vincent Van Gogh’un Hals’a hayranlık duyduğu bilinir. Rene Descartes’in da portresini çizdi.

Yaptığı portrelerde bakan kişiyi içine çeken nadir bulunan bir tarzı vardır ve tabloları tek fırça darbesiyle yapılmış gibi görünmelerine rağmen katmanlı yapıya sahiptirler.

1666 yılında hayatını kaybeden sanatçı 8 çocuk babasıydı.

frans_hals_ve_tablolari
Frans Hals-Otoportresi
frans_hals_luitspelende_nar
Frans Hals – Luitspelende nar
frans_hals_portrait_of_a_man
Frans Hals-Portrait of a Man
Frans Hals-Yaşlılar Bakım Evinin Kadın Yöneticileri
frans_hasl_yaslilar_bakım_evi_erkek_yoneticileri
Frans Hals -Yaşlılar Bakım Evinin Erkek Yöneticileri

Yukarıdaki iki tablo Frans Hals’ın yaptığı son iki büyük resimdir. Hollanda’nın Haarlem ketinde bulunan yaşlılar bakım evinin erkek ve kadın yöneticileri ayrı ayrı resmedilmiştir. Bu tablolar ısmarlama seyirlik portrelerdir. Hals bu eserleri yaptığında 80 yaşının üstünde ve yoksul bir adamdı. Belediyenin verdiği tezek karşılığı yaptığı resimler yukarıda görülenlerdir. Bu iki tablo John Berger’in görme biçimleri isimli kitabında da kendilerine yer bulur.

Erkek ve Kadın Yöneticiler karşılarında duran Hals’a, ününü yitirmiş, vakıf yardımıyla yaşayan yoksul, yaşlı ressama bakmaktadırlar: Hals onları her şeye karşın nesnel olmaya (yani bir yoksulun bakışından kurtulmaya) çalışan yoksul bir adamın gözleriyle inceler. Resimlerdeki dram budur aslında. ‘Unutulmaz çelişki’nin dramı.” (s. 15)

John Berger-Görme Biçimleri

Günümüzde sanatçının tüm yaşamını geçirdiği şehir olan Haarlem’de adına bir müze bulunuyor. 1862 yılında kurulan müze 1950’de iki yere bölündü. Modern sanat eserleri Museum De Hallen’de bulunurken Frans Hals’in tablolarının da bulunduğu koleksiyon Groot Heiligland’daki eski Oude Mannehauis’de bulunuyor.

frans_hals
Frans Hals-Şövalye
frans_hals_malle_babbe
Frans Hals-Malle Babbe
Frans Hals-Wedding Portrait of Isaac Abrahamsz Massa and Beatrix van der Laan
alexandre_cabanel_fallen_angel
Alexandre Cabanel-Fallen Angel

Frans Hals ve Aynı Müzeden 3 Kez Çalınan Tablosu

Günümüzde “İki Gülen Çocuk (Two Laughing Boys with a Mug of Beer)” isimli tablosunun aynı müzeden 3 kez çalınmasıyla da tekrar gündeme geldi.

1988 ve 2011 yılında iki kez çalınan tablo en son 27 Ağustos günü tekrar çalındı. Olayın ilginç tarafı tablonun 3.kez çalınması olduğu kadar aynı müzeden yani Leerdam Müzesi’nden çalınmış olması.

Olay da henüz bir tutuklama yapılamasa da Sanat Dünyasının Indiana Jones’u olarak nitelendirilen özel dedektif Arthur Brand’de konu üzerinde çalışıyor.

İlk soygundan 6 ay sonra ikincisinden 3 yıl sonra bulundu ve her iki durumda da failler yakalandı.

frans_hals_two_laughing_boys-with-a_mug_of_beer
Frans Hals-Two Laughing Boys with a Mug of Beer

3 kez çalınan tablodan bahsetmişken Arthur Brand’den bahsetmeden olmaz. 1964 yılında Hollanda’nın Deventer kentinde doğan Arthur Brand, sanat tarihçisi ve sanat danışmanı.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir.
3_mayis_1808_francisco_goya
3 Mayıs 1808-Francisco Goya
gece_kuslari_edward_hopper
Gece Kuşları-Edward Hopper
frederic_leighton_flaming_june
Frederic Leighton-Flaming June
ophelia_john_everett_millais
Ophelia-John Everett Millais
konstantin_savitsky
Konstatin Savitsky

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir