Frans Hals

frans_hals

Frans Hals ve Eserleri

17.yüzyıl’ın Rönesans’ın en tanınan ressamlarından biri.Aslen Hollandalı olan ressam Belçika’da doğdu.Günümüzde “İki Gülen Çocuk(Two Laughing Boys with a Mug of Beer)” isimli tablosunun aynı müzeden 3 kez çalınmasıyla da tekrar gündeme geldi.

1988 ve 2011 yılında iki kez çalınan tablo en son 27 Ağustos günü tekrar çalındı.Olayın ilginç tarafı tablonun 3.kez çalınması olduğu kadar aynı müzeden yani Leerdam Müzesi’nden çalınmış olması.

Olay da henüz bir tutuklama yapılamasa da Sanat Dünyasının Indiana Jones’u olarak nitelendirilen özel dedektif Arthur Brand’de konu üzerinde çalışıyor.

İlk soygundan 6 ay sonra ikincisinden 3 yıl sonra bulundu ve her iki durumda da failler yakalandı.

Frans Hals Tahminen 1580 yılında Belçika’nın Antwerp şehrinde doğdu.Daha sonra ailesiyle Haarlem şehrine taşındı.Hayatı boyunca da bu şehirde yaşadı.

Hals,Flemish göçmeni olan Karel van Mander’in yanında çalıştı.1610 yılında Haarlem Guild of Saint Luke’un bir üyesi oldu ve şehir kurulu için yaptığı restorasyonlar sayesinde para kazanmaya başladı.

Çağdaşı bir çok ressamın aksine yaşadığı şehirden taşınmayı reddetti.Diğer sanatçılar genellikle Amsterdsm’a taşınırken Hals Haarlem’de yaşamaya devam etti ve O’na portrelerini yaptırmak isteyenler bu şehre geldiler.

Yaşadığı dönemde resimleri rağbet görse de hayatının son dönemlerinde maddi sıkıntılar yaşadı.Hatta belediye meclisi yaptığı tablolar karşılığında 2 yük tezek verdi.

Özellikle portre resimleriyle tanınan Hals,arkası dönük sandalyeye yaslanma pozu sanatçının icadıdır. Bir çok ressam tarafından takdir gördü,özellikle Vincent Van Gogh’un Hals’a hayranlık duyduğu bilinir.Rene Descartes’in da portresini çizdi.

Yaptığı portrelerde bakan kişiyi içine çeken nadir bulunan bir tarzı vardır ve tabloları tek fırça darbesiyle yapılmış gibi görünmelerine rağmen katmanlı yapıya sahiptirler.

1666 yılında hayatını kaybeden sanatçı 8 çocuk babasıydı.

frans_hals_ve_eserleri
Frans Hals
Frans Hals
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:
3_mayis_1808_francisco_goya
3 Mayıs 1808-Francisco Goya
altinli_kadin_gustav_klimt
Altınlı Kadın-Gustav Klimt

Bir cevap yazın