Kısa Romanlar

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
kisa_romanlar

Last Updated on 13 Şubat 2023 by Aslıhan Demiralay

Kısa Dünya Klasikleri

Kısa Romanlar listesi hazırlarken dünya klasiği haline gelmiş kısa romanlardan bahsetmek istedik. Kısa romanlar edebiyatta bazen değeri bilinmemiş olsa da günümüzün hızlı dünyasında hak ettikleri yeri aldılar.

Yüzlerce sayfa ve bir kaç ciltten oluşan dünya klasikleri olduğu gibi, derdini 200 sayfanın altında anlatan kısa dünya klasikleri de mevcut. Neredeyse bir oturuşta okunacak, 200 sayfanın altında ki 20 klasik roman.

en_iyi_savas_romanlari
En İyi Savaş Romanları

200 Sayfanın Altındaki 20 Klasik Roman

 1. Beowulf-Anonim. Beowulf İngilizlerin bilinen en eski destanıdır. Grendel adında bir canavar gürültüye tahammül edemediği için insanları öldürür. Ünlü bir savaşçı olan Beowulf ise Grendel’i öldürmekle görevlendirilir.
 2. Sir Gawain and the Green Knight (Sir Gawain ve Yeşil Şövalye)-Anonim– 14.yüzyılın sonlarında yazılan kitabın yazarı bilinmiyor. Noel akşamı elinde bir baltayla Kral Arthur’un şölenine dalan bir şövalye, kralı bir oyuna davet eder.
 3. Profesör-Charlotte Bronte. Charlotte Bronte’nin ölümünden sonra yayınlanan kitabında kimsenin aklına gelmeyen bir aşk hikayesi dönemin atmosferi de yansıtılarak anlatılıyor.
 4. L’étranger (Yabancı)-Albert Camus. Fransızların unutulmaz yazarı Albert Camus’nun en ünlü eserlerinden biri. Cezayir’de yaşayan bir Fransız memur annesinin cenazesine davet edilir. Genç adam aslında annesinin ölümüne çok da üzülmemiştir. Bu durum daha sonra adının karışacağı bir cinayet davasında aleyhine kullanılacaktır.
 5. Heart of Darkness ( Karanlığın Yüreği)-Joseph Conrad. Joseph Conrad denizci olduğu yıllardan esinlenerek yazdığı romanda sömürgeciliğin gerçek yüzünü anlatıyor.
 6. Maggie: A Girl of the Streets and Other Tales of New York ( Sokak Kızı Maggie – Bir Newyork Hikayesi)-Stephen Crane. Genç yaşta hayatını kaybeden ünlü yazar Stephen Crane’in bu kısa ama etkili romanında büyük şehirde kenarda, köşede kalmış insanların hayatı anlatılıyor.
 7. The Lost World (Kayıp Dünya)-Sir Arthur Conan Doyle. sherlock Holmes romanlarından tanıdığımız Conan Doyle’un bilim kurgu türündeki romanında Prof. Challenger liderliğindeki 4 kişi Amazon’un derinliklerinde bir maceraya atılır.
 8. Silas Marner-George Eliot Haksız yere suçlandığı için kilise cemaatinden atılan dokumacı Silas Marner, başka bir köye taşınır ve münzevi bir hayat yaşamaya başlar. Kapısının önünde bir bebek bulmasıyla hayatı tamamen değişir.
 9. A Room With a View (Manzaralı Oda)-E.M.Forster. Yazarın 1908 yılında tamamladığı kitabında tenis maçları, çay partileri ve piyano resitalleri eşliğinde dönemin panoraması ve bir genç kızın ikilemleri anlatılır.
 10. The Turn of the Screw (Yürek Burgusu)- Henry James. Amerikalı yazar Henry James’in uzun yıllar yaşadığı İngiltere’de geçen romanı. Bir hayalet öyküsü gibi görünen kitapta yüreğe işleyen üslubuyla Henry James tarzını görmek mümkün.
 11. Vandover and the Brute-Frank Norris. Ülkemizde çok bilinmeyen bir yazar olan Frank Norris’in ölümünden sonra yayınlanan bu romanında genç ve varlıklı bir adamın sanatçı olmaya çalışması anlatılır. Ancak genç adamın bunda sebat edecek gücü yoktur. Bu arada bir genç kızı baştan çıkarır ve ölümüne sebep olur.
 12. Animal Farm(Hayvan Çiftliği)-George Orwell. George Orwell’in 1984’den sonra en bilinen romanı. Bir çiftlikte yönetimi ele alan hayvanların, zamanla eski acımasız düzene dönmeleri anlatılıyor.
 13. Wide Sargasso Sea( Geniş Geniş Bir Deniz)-Jean Rhys Charlotte Bornte’nin Jane Eyre romanını bilenler için ilginç bir roman. Kitap Mr.Rochester’ın ilk evliliğine odaklanıyor.
 14. Frankenstein-Mary Shelley. Victor Frankenstein ölü uzuvlardan bir canlı yapmaya çalışır. Yazıldığı günden beri bilim kurgu edebiyatını etkileyen kitap, basıldığı dönemde bir kadın tarafından yazılması ile de gündeme geldi.
 15. One Day in the Life of Ivan Denisovich(İvan Denisoviç’in Bir Günü)-Aleksandr Solzhenitsyn. Kendisi de Gulag Kampında yıllarca kalmış olan yazar Solzhenitsyn, çalışma kampında hayatını devam ettirmek zorunda kalan Ivan Denisoviç’in bir gününü anlatır.
 16. Of Mice and Men(Fareler ve İnsanlar)-John Steinbeck. Çiftlikten çiftliğe dolaşarak çalışan iki arkadaş hayallerini gerçekleştirmek için para biriktirmeye çalışırlar. Dostluk, umut ve insanca yaşamanın mücadelesi.
 17. The Death of Ivan Ilyich (İvan İlyiç’in Ölümü)-Lev Tolstoy. Ölümcül bir hastalığa yakalanan Ivan İlyiç, o güne dek önem verdiği saygınlık, şöhret ve zenginlik gibi kavramları sorgulamaya başlar.
 18. The Time Machine (Zaman Makinesi) H.G. Wells. Viktorya dönemi İngiltere’sinde bir bilim adamı zamanda yolculuk yapmak için bir zaman makinesi icat eder.
 19. Ethan Frome-Edith Wharton. Hastalık hastası karısıyla bir çiftlikte yaşayan Ethan Frome’un hayatı, karısının kuzeninin çiftliğe gelmesi ile tamamen değişir.
 20. Complete Fairy Tales (Bütün Masallar Bütün Öyküler)-Oscar Wilde. Oscar Wilde’ın bu kitabında peri masalından polisiye öykülerine kadar insanlığa dair bütün duygular var.
20_yuzyilin_en_iyi_romanlari
20. Yüzyılın En İyi Romanları

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

michelle_obama_benim_hikayem
Michelle Obama-Benim Hikayem
68_yillik_kitap_kulubunun_hikayesi
68 Yıllık Kitap Kulübünün Hikayesi
tum_zamanlarin_en_iyi_ingiliz_romanlari
Tüm Zamanların En İyi İngiliz Romanları
en_iyi_gizem_romanlari
En İyi Gizem Romanları

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir