Tenisin Genç Yeteneği Jannik Sinner

tenisin-genc_yetenegi_jannik_sinner

Kayak Şampiyonluğundan Tenise

Genç kayak şampiyonu yönünü profesyonel tenise çevirdi.Ve henüz 19 yaşında..

İki gün önce Roland Garros 2020’nin ilk tur maçında deneyimli oyuncu David Goffin’le karşılaştı. David Goffin turnuvanın 11 numaralı seri başıydı aynı zamanda.

Fransa Açık’ta ilk ana tablo maçına çıkan Jannik Sinner Belçikalı rakibi karşısında başta zorlansa da maçı 3-0 gibi net bir skorla kazanmayı başardı.Maçın ilk seti 7-5 biterken ikinci set 6-0 Sinner lehine bitti ve son sette de 6-3’lük skor elde eden İtalyan raket 2.tura çıkmayı başardı.

Sinner sadece 19 yaşında olmasına rağmen oyun tarzının akıcılığı,atletik yapısı ve saha içinde ki sakinliği ile Roger Federer’e benziyor.İtalyan koç Ricardo Piatti ile 12 yaşından beri çalışan Sinner Challenger turnuvalarında 3 şampiyonluk kazandı ve 2019’u ilk 802 içinde tamamladı.

Kuzey İtalya’da kış sporlarının ağırlıkta olduğu ,bazı kısımlarında Almanca konuşulan Dolomite bölgesinde yetişti Sinner.

Bölgede ki bir çok genç gibi kayakla spor hayatına başladı Sinner ve 8-12 yaş arasında İtalya’nın en iyi kayakçısıydı. Aynı zamanda 2.5 yaşından itibaren tenis de oynamaya başladı.

Bir kaç yıl önceki bir röportajında favori kayakçısının Bode Miller ve favori tenisçisinin de Roger Federer olduğunu söylemişti.

13 yaşına geldiğinde önemli bir karar verdi ve kayak sporu yerine tenise odaklanmayı tercih etti ve ailesi ile yaşadığı yerden ayrılarak koçunun İtalyan Rivierası’nda bulunan tenis merkezine gitti.

Daha önce Maria Sharapova ve Novak Djokovic’le de çalışan Piatti nedeniyle Sinner geleceğin süper star adayları arasında görülüyor.

John McEnroe Sinner için bir çok Grand Slam kazanma potansiyeli olduğunu söyledi.

Bütün bunları başarabilecek mi zaman içinde göreceğiz.

Jannik Sinner-David Goffin İlk Tur maçı
İlk tur Maçı Sonrası Basın Knoferansı

Jannik Sinner’ın Roland Garros-2020’de ki sonuçları:

I.Tur

J.Sinner(ITA)766
D.Goffin(11)(BEL)503
Jannik Sinner-David Goffin

II.Tur

B.Bonzi(FRA)244
J.Sinner(ITA)666
Benjamin Bonzi-Jannik Sinner

III.Tur

F.Coria(ARG)355
J.Sinner(ITA)677
Federico Coria-Jannik Sinner

IV.Tur

A.Zverev(6)(GER)3363
J.Sinner(ITA)6646
Alexander Zverev-Jannik Sinner

Çeyrek Final

J.Sinner(ITA)6(4)41
R.Nadal(2)(ESP)7(7)66
Jannik Sinner-Rafael Nadal

Novak Djokovic’in Jannik Sinner hakkında görüşleri:

Şu anda çok fazla sayıda kaliteli genç yıldız oyuncusu var. Sinner oyunu güçlü oynayabilecek araçlara, yeteneklere sahip, onun gelecekte bir numara olamaması için bir sebep göremiyorum.”

Novak Djokovic

Roland Garros’tan bir kaç hafta sonra ATP Tour düzeyinde ilk turnuvasını Sofya’da kazandı genç tenisçi. ATP Sofya 2020‘yi Kanadalı Vasek Pospisil’i 3 sette yendi ve şampiyon oldu.

Bir cevap yazın