WTA Çin’den Çekilme Kararı Aldı

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
novak_djokovic

Last Updated on 3 Ocak 2022 by Aslıhan Demiralay

WTA Peng Shuai’ye uygulanan sansürü cezasız bırakmadı. WTA CEO’su Steve Simon Çin’de ki sansür ve karartma haberlerinin ardından Çin’de ki turnuvaların askıya alındığını açıkladı.

Hatırlanacağı gibi ünlü Çinli tenisçi Peng Shuai geçtiğimiz günlerde Çin Komünist Partisi’nden Zhang Gaoli’nin cinsel saldırısına uğradığını iddia etmişti. Bu açıklama hemen silinirken, Peng Shuai’den bir süre haber alınamadı. Peng Shuai bu iddiayı Çin’in Twitter’ı Weibo’da ki doğrulanmış hesabından yapmıştı.

Steve Simon yaptığı açıklamada ;

“Ne yazık ki Çin bu konunun üzerine güvenilir bir şekilde eğilmedi. Şimdi Peng’un nerede olduğunu biliyor olsak da özgür ve güvende olduğu ve sansür, yıldırma ve sindirmeyle karşı karşıya olmadığı konusunda ciddi şüphelerim var”

“Eğer iktidar sahibi insanlar kadınları susturabilir ve suçlamalarını halını altına süpürebilirse, bu WTA’in üzerine kurulduğu temelin -kadınlar için eşitlik- geri dönülmez bir hasar almasına neden olur” dedi. Steve Simon, Çin ve Hong Kong’daki turnuvaları askıya alma kararını WTA Yönetim Kurulu’nun desteğiyle aldığını söyledi.

peng_shuai
Peng Shuai
Fotoğraf: Andrew Campbell

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir