Davis Cup ve Fed Cup 2020 Yapılacak Mı?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
roma_tenis_turnuvasi_11_mayis_2021_skorlari

Last Updated on 15 Nisan 2021 by Aslıhan Demiralay

Her yıl milli takımlar seviyesinde düzenlenen tenis turnuvaları olan Davis Cup ve Fed Cup 2020 yılında düzenlenecek mi?

Korona virüs pandemisinin etkilemediği hiç bir alanın olmadığı günümüz dünyasında spor müsabakaları da nasibin aldı.Hatırlayacağınız gibi bu yıl Wimbledon tenis turnuvası 2.Dünya Savaşı’ndan beri ilk kez yapılmazken,Roland Garros 2020 Ekim ayında soğuk Paris atmosferinde yapıldı. Atp Finalleri yapıldı yapılmasına ama seyircisiz oynanan maçlar her zamanki zevki vermedi tabi ki.Sadece 2020 yılı etkilenmedi pandemiden 2021 Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nın da kaderi belli değil.

Her yıl yapılan Fed Cup ve Davis Cup’ta da bu yıl yapılmama kararı alındı. Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF), korona nedeniyle Davis Cup Finallerinin 2021 yılında yapılacağını açıkladı.

atp_finallerini_anlama_klavuzu
ATP Finallerini Anlama Klavuzu

Aynı şekilde FED Cup finalleri de 2021 yılına ertelendi. Fed Cup 2020,2021 yılında 13-18 Nisan tarihlerinde Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yapılacak.

Davis Cup’a şirketi Kosmos aracılığıyla Davis Cup’a büyük yatırımlar yapan ünlü futbolcu Gerard Piqué’de konu ile ilgili açıklama yaparak şunları söyledi.

“Davis Cup Finalleri’nin 2020’de oynanmayacak olması tüm paydaşlar için üzücü bir haber. Katılma hakkı kazanan her ülke için pandemi sürecinin nasıl ilerleyeceğini öngöremiyoruz. Ayrıca bu yılın Kasım ayı için dahi olsa, katılımcı ülkelerin Madrid’e geliş sürecindeki sağlık anlamında güvenliğini sağlamak mümkün olamayabilir” diyerek ITF ile yaptıkları ortak açıklamada üzüntüsünü belirtti.

Yeri gelmişken Fed Cup ‘dan da bahsedelim.

Fed Cup

İlk olarak 1963 yılında düzenlenmeye başlayan turnuva kadınlar tenisinde milli takımlar düzeyinde bir organizasyon.Eylül 2020’den itibaren efsanevi tenisçi Billie Jean King Cup adını alan turnuvada geçen yıl finalde Avustralya’yı 3-2 yenen Fransa’nın oldu.Turnuvayı en çok kazanan ülke Amerika Birleşik Devletleri olurken,Birleşik Devletler’i 11 şampiyonlukla Çek Cumhuriyeti takip ediyor.

Davis Cup

Her yıl düzenlenen erkek tenisçilerin mili takım düzeyinde katıldıkları turnuva.Takımların eleme yoluyla katıldıkları turnuvada en çok şampiyon olan ülke Amerika birleşik Devletleri.Ancak Birleşik Devletler için ilginç bir durumsa 2007 yılından beri turnuvayı kazanamamaları. ABD’nin erkek tenisinde gerilemesinin bir sonucu tabi.Avustralya 28 şampiyonlukla ikinci sırada,Fransa 10 şampiyonlukla 3.sırada.Davis Cup’ın son şampiyonu İspanya’nın ise 6 şampiyonluğu bulunuyor.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

roland_garros_2020_sampiyonu_rafael_nadal
Roland Garros-2020 Şampiyonu Rafael Nadal
roland_garros_2020_sampiyonu_iga_swiatek
Roland Garros 2020 Şampiyonu Iga Swiatek
marat_safin
Marat Safin Hayatı ve Kariyeri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir