Simona Halep’e 4 Yıl Ceza

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
simona_halep_e_4_yil_ceza

Last Updated on 14 Eylül 2023 by Aslıhan Demiralay

Romanyalı ünlü tenisçi ve eski dünya 1 numarası Simana Halep 4 yıl tenisten men cezası aldı.

Simona Halep, Tenis Anti-Doping Programı’nı iki kez ihlal ettiği gerekçesiyle dört yıl tenisten men cezasına çarptırıldı.

Simona Halep, geçen yıl Amerika Açık’ta yasaklı madde Roxadustat için yapılan testin pozitif çıkmasının ardından Ekim 2022’de geçici olarak uzaklaştırma aldı.

ITIA yaptığı açıklamada, eski dünya bir numarası Simona Halep’in Tenis Anti-Doping Programı’nı iki kez ihlal ettiğini söyledi.

caroline_wozniacki
Caroline Wozniacki

Simona Halep’in İhlaller:

Halep’in 29 Ağustos 2022’de Amerika Açık’ta toplanan idrar örneğinde kanıtlandığı gibi Roxadustat’ın varlığı ve kullanımı,

Amerika Açık’taki 51 kan örneğinin toplanması ve analizine dayanarak 2022 yılında yasaklanmış bir madde veya yöntemin kullanılması.

ITIA’nın açıklaması şu şekilde: “Mahkeme, Halep’in kontamine bir takviye aldığı yönündeki iddiasını kabul etti ancak oyuncunun aldığı miktarın pozitif örnekte bulunan Roxadustat konsantrasyonuyla sonuçlanamayacağına karar verdi.”

“Sporcu Biyolojik Pasaportu (ABP) suçlaması da onaylandı ve mahkeme, üç bağımsız Sporcu Pasaport Yönetim Birimi (APMU) uzmanının her birinin bu olayın açıklamasının ‘muhtemelen doping’ olduğu yönünde oy birliğiyle varılan ‘güçlü görüşten’ şüphe etmek için hiçbir nedenlerinin olmadığını belirtti. Halep’in profilinde usulsüzlükler var.”

Simona Halep’in Konu Hakkında Açıklaması:

“Bugün, Tenis Anti-Doping Programı kapsamındaki bir mahkeme benim davamla ilgili geçici bir karar açıkladı. Geçtiğimiz yıl, hayatımın en zor zamanlarıydı ve maalesef mücadelem devam ediyor.”

“Hayatımı güzel tenis oyununa adadım. Tenisi düzenleyen kuralları çok ciddiye alıyorum ve hiçbir zaman bilerek veya kasıtlı olarak yasaklı bir madde kullanmamış olmaktan gurur duyuyorum. Dört yıl men cezasını kabul etmiyorum.”

Simona Halep 27 Eylül 1991 tarihinde Costanta Romanya’da dünyaya geldi. 2017 yılında dünya sıralamasında 1 numaraya yükselen Halep, bugüne dek 24 tekler turnuvası kazandı. 2018 Roland Garros ve 2019 Wimbledon şampiyonlukları bulunan tenisçi, turnuva ödülü olarak 40 milyon dolardan fazla para kazandı.

İlgili Haber: Simona Halep Antrenörüyle Yollarını Ayırdı

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir