Dan Brown’ın Önerdiği 6 Kitap

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
dan_brown_in_onerdigi_6_kitap

Last Updated on 18 Kasım 2023 by Aslıhan Demiralay

Dan Brown’ın Kitap Severlere Önerdiği 6 Kitap

Dan Brown’ın önerdiği 6 kitap. Özellikle Da Vinci Şifresi (The Da Vinci Code) isimli romanıyla dünya çapında üne kavuşan Dan Brown, aynı zamanda iyi bir okuyucu.

Dan Brown’ın tarihi dokusu olan gizem romanları 57 dile çevrildi ve dünya çapında yaklaşık olarak 250 milyon kopya satış rakamına ulaştı. Özellikle Robert Langdon serisinden olan kitapları Da Vinci Şifresi ve Melekler ve Şeytanlar tüm zamanların en çok satan kitapları oldular.

Dan Brown’ın The Week isimli yayın için yapılan röportajda açıkladığı 6 kitap.

  1. Lewis Carroll’ın İzinde Zihinlere ve Makinelere Dair Metaforik bir Füg (Godel, Escher, Bach: An Eternal Golden Braid)-Douglas Hofstadter

Yazar Douglas Hofstadter kitabı için şunları söyledi: “Gödel, Escher, Bach ‘ben’ ya da bilinçlilik sözcüğü çevresinde gezinir. Ben’in düşünmenin diplerinde bir yerdeki, güçlükle anladığımız örtük mekanizmalarla nasıl ortaya çıktığını ele alır. Yalnızca düşünmenin değil, benlik duygumuzun ve bilinçliliğimizin farkında oluşumuzun bizi diğer karmaşık şeylerden ayrı kıldığını vurgular. “Benliğin ve ruhun ne olduğunu kavramak istedim.”

Bir çok konuda araştırmalar yapan Douglas Hofstadter’in ünlü kitabı. Türkçe baskısı kitapçılarda mevcut olan edev kitap 944 sayfa.

marilyn_monroe_nun_kutuphanesi
Marilyn Monroe’nun Kütüphanesi
dan_brown

2. Codes, Ciphers and Other Cryptic and Clandestine Communication-Fred Wrixon

Fred Wrixon’ın yazdığı kitap, bir casusluk romanı gibi akıcı ve evde uygulanabilecek bazı kod uygulamalarına da yer veriyor. Yüzlerce resimli örnekle Sezar’ın şifrelerinden, I.Dünya savaşı’nın şifrelerine kadar, şifrelemenin tarihine bir yolculuk. Özellikle ilgi çekici kısımlarından biri Amerikan Kurucu Babalarının Devrim Savaşı sırasında kullandıkları savaş alanı kodları. Maalesef bu çok ilginç kitap ülkemizde basılmadı.

dan_brown

3. Fareler ve İnsanlar (Of Mice and Men)- John Steinbeck

Fareler ve İnsanlar romanında John Steinbeck, birbirine tamamen zıt iki karakterin hikayesine odaklanır. Mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan iki adamın en büyük hayali bir toprak satın alıp, insanca yaşamaktır. arkadaşlığın, dostluğun ve dayanışmanın hikayesi. Nobel Edebiyat Ödüllü yazar John Steinbeck’in ilk kez 1937 yılında basılan romanı.

john_steinbeck

4.Wordplay: Ambigrams and Reflections on the Art of Ambigrams-John Langdon

Ülkemizde yayınlanmayan bu kitap hakkında Dan Brown şunları söyledi:

“John Langdon dünyanın gerçek artistik dehası. Bu kitap son derece eğlenceli olmasının yanı sıra sanat, dil ve simetri hakkındaki düşüncelerimi de değiştirdi. Bu kitabı okuyun ve dini simgelere ve logolara aynı şekilde bakmayacaksınız.

john_langdon

5.Kuru Gürültü (Much Ado About Nothing)-William Shakespeare

Edebiyatın etkisi hiç geçmeyen yazarı William Shakespeare’in, en ünlü oyunlarından biri. İlk kez 1600 yılında basılan oyun, günümüzde ki romantik komedi filmlerine dahi ilham kaynağı oldu. Kuru Gürültü yüzlerce kez tiyatroya aktarıldığı gibi, ilk kez 1913 yılında filme çekildi. Daha sonra 1973 ve 1993 yıllarında da film olarak izleyicinin karşısına çıktı.

en_iyi_savas_romanlari
En İyi Savaş Romanları
william_shakespeare

6. ABD Ulusal Güvenlik Dairesi’nin Dinleme ve İstihbarat Ağı (The Puzzle Palace)-James Bamford

Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi ( NSA)’nın iç yüzü. Kitap bizi casusluk dünyasının içine götürüyor. Ulusal Güvenlik Dairesi’nin her yerdeki gizli rolünü gözler önüne seriyor. Kitabın Türkçe baskısı da mevcut. Dan Brown Dijital Kale isimli romanında NSA’yı konu aldı.

james_bamford

Dan Brown

1964 yılında doğan Dan Brown, kriptolojiye duyduğu merakı kitaplarına tam olarak yansıtan bir yazar. İlk romanı Dijital Kale (Digital Fortress) 1996 yılında basıldı. Babası bir matematikçi, annesi ise bir ilahiyat müzisyeni olan Dan Brown, ailesinden aldığı bilgi birikimini romanlarında kullandı. 2000 yılında efsaneleşen karakteri Robert Langdon’ı ilk kez gördüğümüz romanı Melekler ve Şeytanlar (Angels & Demons) yayınlandı. 2001 yılında İhanet Noktası (Deception Point) romanı piyasaya sürüldü. 2003 yılında ise tüm dünya tarafından tanınmasına sebep olan Da Vinci Şifresi (The Da Vinci Code) isimli roman raflarda yerini aldı. 2009 yılında Kayıp Sembol (The Lost Symbol) , 2013 yılında Cehennem (Inferno) ve 2017 yılında ise Başlangıç (Origin) romanları yayınlandı. 2020 yılında Wild Symphony isimli resimli bir çocuk kitabı da yayınladı.

Dan Brown’ın Robert Langdon serisi Tom Hanks’in baş rolde olduğu filmlere de uyarlandı.

Dan Brown hakkında ayrıntılar için yazarın kendi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

olu_ozanlar_dernegi_okuma_listesi
Ölü Ozanlar Derneği Okuma Listesi
beyni_gelistiren_kitaplar
Beyni Geliştiren Kitaplar
elon_musk_in_onerdigi_20_kitap
Elon Musk’ın Önerdiği 20 Kitap
jack_dorsey_nin_favori_kitaplari
Twitter Kurucusu Jack Dorsey’nin Favori Kitapları

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir