Ayçiçekleri-Vincent van Gogh

aycicekleri_vincent_van_gogh

1880’lerin sonunda büyük ressam Vincent van Gogh bir dizi göz kamaştırıcı ayçiçeği resmi yapmaya başladı.Bu resimler sanatçının en sevdiği resimler oldular ancak ne yazık ki sanatçı hayattayken satılmadılar.

Günümüzde van Gogh’un en çok satılan ve aranan eserleri arasına giren Ayçiçekleri tabloları tuval üzerine yağlı boya olarak yapıldı ve 92×73 cm boyutlarında.

Bu yazıda konu ettiğimiz tablo Ayçiçekleri’nin 4.tablosu. Günümüzde Amsterdam’da ki van Gogh Müzesinde sergilenen eser Ağustos 1889’de yapıldı.

Ayçiçekleri

Paris’de yaşadığı dönemde yaptığı Ayçiçekleri tabloları yerde duran çiçekleri tasvir ederken, güney Fransa’da bulunan Arles şehrinde yaptığı tablolar ise vazoda bulunan çiçekleri resmeder.Sanatçının imzası vazonun üzerinde yer alır.

Sarı zemin üzerine yapılan tabloda sadece taze çiçekler bulunmaz, boynunu eğmiş kurumaya yüz tutmuş çiçeklerde resmedilmiştir.Hayatın kırılganlığını gösterir bu solgun çiçekler.

Van Gogh o dönem yakın arkadaşı olan ve O’nunla kalan Paul Gaugin için yaptı.İki arkadaş aynı evde kalırken bir kaç hafta sonra sonra tartışmaya başladılar ve psikolojik soruları olan van Gogh kulağının bir kısmını keser. Paul Gaugin olay yerinden kaçar ve van Gogh iyileşme döneminde çok bilinen oto portresini yapar.

vincent_van_gogh_sunflowers
Ayçiçekleri-Vincent van Gogh

Ayçiçekleri tablolarının ilk versiyonu. Turkuaz arka plana çizilmiş. Kanvas üzerine yağlı boya. 73,5x 60 cm ölçülerinde. Günümüzde özel bir kolleksiyonda bulunuyor.

Ayçiçekleri tablosu 3.versiyon.Kanvas üzerine yağlı boya. 92×72,5 cm ölçülerinde.

Günümüzde Philadelphia Sanat Müzesi’nde (Philadelphia Museum of Art) sergileniyor. Philadelphia Birleşik Devletler.

vincent_van_gogh_sunflowers
Ayçiçekleri-Vincent van Gogh
vincent_van_gogh
Ayçiçekleri-Vincent van Gogh

Yeşil sarı arka plan. Kanvas üzerine yağlı boya.

100×76 cm ölçülerinde.

Günümüzde Sompo Japan Museum of Art’da sergileniyor. Tokyo Japonya.

Vincent van Gogh

Vincent van Gogh 30 Mart 1853’de Hollanda’nın Zundert şehrinde doğdu. Theo ve Cor adında iki erkek kardeşi ve Elizabeth, Anna ve Willemina isimli üç kız kardeşi vardı. Van Gogh’un küçük yaştan itibaren resme ilgisi vardı ve annesi tarafından da teşvik edildi.

Sanat simsarlığına başladı ancak sonra dinle ilgili fikirleri ve sanata paha biçmek işi birbiriyle çelişmeye başladı. Bu sebeple işten çıkarıldı.

Hayatının keşiş gibi yaşadığı bir dönemi başladı.Rahiplik yapmaya başladı ancak aşırı mütevazi davranışları kilisenin onurunu zedelediği gerekçesiyle işten çıkarıldı.Kardeşi Theo’nun teşvikiyle resim yapmaya başladı.

Kardeşi Theo’dan aldığı borç parayla yağlı boya tablolar üzerinde çalıştı. Paul Gaugin’le tartıştıktan sonra kulağını kesen van Gogh olayı nasıl gerçekleştirdiğini hatırlamaz ve hastanede kendisine genel delirium ve akut mani teşhisi konur.

fallen_angel_aleksandre_cabanel
Fallen Angel Aleksandre Cabanel

7 Ocak 1889’da hastaneden çıkan van Gogh resim çalışmalarına devam eder.

27 Tmmuz 1890’da 37 yaşındayken kendini göğsünden vuran van Gogh olaydan 30 saat sonra öldü.

Vincent van Gogh’un ölümünden sonra Fransız Gazetesi L’Echo Pontoisien’in konu ile ilgili haberi.Haberde Hollandalı sanatçının kendini bahçede vurduğu,odasına kadar gittiği ve ertesi gün hayatını kaybettiği yazıyor.

vincent_van_gogh
Vincent van Gogh’un Ölümünden Sonraki Gazete Haberi

Vincent van Gogh’un sanat simsarı olan kardeşi Theo van Gogh’da 1891 yılında henüz 33 yaşındayken hayatını kaybetti.

ophelia_john_everett_millais
Ophelia-John Everett Millais
bulutlarin_uzerine_yolculuk_caspar_david_friedrich
Bulutların Üzerine Yolculuk-Caspar David Friedrich

Bir cevap yazın