Café De Flore

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
cafe_de_flore

Last Updated on 31 Ocak 2023 by Aslıhan Demiralay

Café De Flore-2011

Tam Bir Sevgililer Günü Filmi; Café De Flore

Cafe De Flore, Jean Marc Vallee’nin yazıp yönettiği, 2012’de vizyona giren bir Kanada filmi. Başrollerinde Vanessa Paradis, Kevin Parent, Helene Florent, Evelyne Brochu’nun oynadığı film, romantik dram türünde.

Ruh Eşim(Cafe De Flore), farklı zamanlarda geçen iki hikâyeyi paralel olarak anlatan sıcacık, yer yer fantastik bir film. Bir yandan 1960’lı yıllarda bekar bir anne olarak down sendromlu oğlunu büyüten Jacqueline’in(Vanessa Paradis) çabasını, sabrını, sevgisini izlerken diğer yandan günümüzde, eşinden boşanmış, yeniden evlenmeye niyetlenen ancak eski eşini de nişanlısını da seven bir Dj olan Antoine’nin(Kevin Parent) bocalamasına tanık oluyoruz. Jacqueline, tüm hayatını oğlu Laurent’e adıyor, onunla arasında adeta bağımlı bir ilişki kuruyor. Bundan dolayı Laurent’in, yine kendisi gibi down sendromlu olan Veronique ile yakınlık kurması onu paniğe sürüklüyor. Ancak ne kadar çabalarsa çabalasın, bu iki özel ruhun yakınlaşmasının önüne geçemiyor, tıpkı Carol (Helene Florent) gibi. Carol da tüm hayatını adadığı ve ruh eşi olduklarını düşündüğü eski kocası Antoine, Rose (Evelyne Brochu) ile yakınlaştıkça kötü hissediyor ve kendini iyileştirmek için bir yol arıyor. Bunun yanında Antoine’in da eski karısı ile Rose arasında yaşadığı gelgitler, eski karısı ile aralarındaki güçlü bağ hem onun hem de izleyici olarak bizim kafamızı karıştırmaya devam ediyor film boyunca. Filmi izlerken, bu iki anlatımın bir noktada birleşeceği beklentisi içine giriyoruz. Hikâyeler birleşiyor ancak çok da alışkın olmadığımız bir biçimde.

en_iyi_tom_haks_filmleri
En İyi Tom Hanks Filmleri

Cafe De Flore Filmi Son Söz

Ruh Eşim, sevginin; koşullar, zaman, kurulan bağlarla farklı şekillerde vücut bulabileceğini, hatta zamanla evrilebileceğini gösteren sıcacık bir film. Anne oğlu arasındaki sevgi, adanmışlığın beraberinde sahiplenmeyi de getirdiğini, bunun da ilişkileri ne kadar zedeleyebileceğini gösteriyor bize örneğin. Ya da bir adamın “ruh eşini” sevmeye devam ederken başkasına da âşık olabileceğine, adamın da eski eşinin de bu farklı sevgi türlerini kabullenip kırıp dökmeden birbirlerinin hayatlarında yer alabileceğine tanık oluyoruz.

Cafe de Flore (Ruh Eşim)-2011-Trailer

Cafe De Flore ile ilgili en sevdiğim şey, hikâyelerin taraf tutmamıza izin vermeden, yargısız bir şekilde anlatılması oldu sanırım. Zira bittikten sonra tüm karakterlerin çabasını, kızgınlıklarını, gelgitlerini; herkesin kendisine göre haklı olduğu kabulü ile hoş görüyorsunuz ve birbirlerine olan sevgilerinden zerre şüpheniz olmuyor. Müziklerin güzelliğinin de filmin duygu dolu atmosferinde büyük payı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Siz de sevgililer gününde saf sevgiye dair içinizi ısıtacak, farklı bir film izlemek isterseniz Ruh Eşim tam size göre!

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_fransiz_filmleri
En İyi Fransız Filmleri
en_iyi_romantik_komedi_filmleri
En İyi Romantik Komedi Filmleri
en_iyi_ingiliz_filmleri
En İyi İngiliz Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir