Hercule Poirot’yu Canlandıran Oyuncular

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
hercule_poirot_yu_canlandiran_oyuncular

Last Updated on 9 Nisan 2024 by Aslıhan Demiralay

Agatha Christie‘nin yarattığı Hercule Poirot karakteri ilk yayınlandığı günden itibaren dünya çapında büyük bir hayran kitlesine sahip oldu. Bu kadar dikkat çeken ve sevilen bir karakteri canlandıran aktörlerde doğal olarak merak edildi. Hercule Poirot’yu Canlandıran Aktörler.

hercule_poirot
hercule_poirot

Hercule Poirot’yu En İyi Canlandıran Aktörler

İlgili Yazı: Jane Marple’ı Canlandıran Oyuncular

1.Austin Trevor

İrlandalı aktör Austin Trevor 1931-1934 yılları arasında 3 Hercule Poirot filminde rol aldı. Austin Trevor 1931 yapımı Alibi (Roger Ackroyd Cinayeti romanından uyarlama). Yine 1931 yapımı Black Coffee ve 1934 yapımı Lord Edgware Dies.

Lord Edgware Dies (1934)
hercule_poirot_yu_canlandiran_aktorler

2. Albert Finney

Hercule Poirot karakterini canlandıran ikinci aktör İngiliz Albert Finney oldu. 1974 yapımı Murder on the Orient Express (Şark Ekspresinde Cinayet) Albert Finney’in rol aldığı tek Hercule Poirot filmi oldu. Sidney Lumet’nin yönettiği film adeta bir yıldızlar geçidi kadroya sahipti. Filmde Lauren Bacall, Ingrid Bergman, Sean Connery, Jacqualine Bisset ve Wendy Hiller’da rol aldı. Bu filmdeki rolüyle Albert Finney en iyi erkek oyuncu Oscar Ödülü’ne aday oldu. Ingrid Bergman’sa en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü kazandı.

Albert Finney Hercule Poirot karakterini canlandırdığında henüz 38 yaşındaydı.

1935 yılında İstanbul’dan kalkan bir trende cinayet işlenir. Olayları çözmesi gereken kişi tabi ki ünlü dedektif Hercule Poirot’dur.

albert_finney
Albert Finney-Hercule Poirot (1974) Fotoğraf: Wikipedia
albert_finney
Albert Finney (1966)
Murder on the Orient Express (Şark Ekspresinde Cinayet)-1974-Trailer
hercule_poirot_yu_canlandiran_aktorler
3.Peter Ustinov

Oscarlı ünlü oyuncu Peter Ustinov, Albert Finney’den 4 yıl sonra ilk kez ikonik dedektif Hercule Poirot rolünü üstlendi. 1978 yapımı Nil’de Ölüm (Death On The Nile-1978), Evil Under the Sun(1982), Thirteen at Dinner (TV Filmi-1985), Dead Man’s Folly (TV Filmi-1986) , Murder in Three Acts (TV Filmi-1986) ve Appointment with Death (1988) filmlerinde Poirot rolünde yer aldı.

İlgili Yazı: Evil Under The Sun (1982)

Peter Ustinov (1957)
peter_ustinov
Peter Ustinov-Appointment with Death (1988) Fotoğraf: Yoni S.Hamenahem
Nil’de Ölüm (Death On The Nile)-1978-Trailer
hercule_poirot_yu_canlandiran_aktorler
4.David Suchet

Büyük Britanyalı ünlü aktör David Suchet, Hercule Poirot karakterini en uzun süre canlandıran aktör oldu. 1989 yılında başladığı Agatha Christie’s Poirot dizisi 2013 yılında kadar devam etti ve toplamda 70 bölüm sürdü.

İlgili Haber: David Suchet Hakkında 17 Gerçek

Dizi dünya çapında yüzden fazla ülkede gösterildi ve 700 milyondan fazla seyirci tarafından izlendi. Suchet, çekimlerden önce her gün Poirot zihniyetine girmesine yardımcı olmak için Agatha Christie’nin dedektifinin 90’dan fazla özelliğini içeren karakter notları listesini okurdu. Notlar, Poirot’nun “düzenliliğe olan tutkusunu” vurgulamaktan “golften nefret ettiği” gerçeğine kadar uzanıyordu!

david_suchet
David Suchet Fotoğraf: Wikipedia
david_suchet
David Suchet “”Hercule Poirot 2012 yılının Kasım ayının sonlarında o öğleden sonra öldüğünde, bir parçam onunla birlikte öldü.”
Agatha Christie’s Poirot
hercule_poirot_yu_canlandiran_aktorler
5.Kenneth Branagh

Oscarlı oyuncu Kenneth Branagh ilk olarak 2017 yapımı MUrder On The Orient Express (Doğu ekspresinde Cinayet) filmi ile Hercule Poirot’yu canlandırmaya başladı. Daha sonra Death on the Nile (Nil’de Ölüm-2022) filmi çekildi. Ünlü sinemacı Branagh son olarak , A Haunting In Venice filmini izleyiciyle buluşturdu. A Haunting In Venice, Agatha Christie’nin Elmayı Yılan Isırdı romanına dayanıyor.

A Haunting In Venice (2023)
hercule_poirot_yu_canlandiran_aktorler
John Malkovich

Amerikalı aktör John Malkovich, 2018 yılında 3 bölümlük The ABC Murders dizisinde ünlü dedektife hayat verdi. Depresif ve yalnız kalmış bir Hercule Poirot karakterinin yer aldığı dizi, bu yapısıyla diğer Hercule Poirot yapımlarından ayrıldı.

Dizide John Malkovich dışında Eamon Farren ve Rupert Grint’de rol aldı. IMDB puanı: 6,6.

The ABC Murders (2018)-Trailer
en_iyi_agatha_christie_uyarlamalari
En İyi Agatha Christie Uyarlamaları
en_iyi_agatha_christie_romanlari
En İyi Agatha Christie Romanları
en_iyi_dedektif_filmleri
En İyi Dedektif Filmleri
hercule_poirot_yu_canlandiran_aktorler
Hercule Poirot’yu Canlandıran Aktörler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir