Yaşamak-Yu Hua

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
yasamak_yu_hua

Last Updated on 15 Ocak 2022 by Aslıhan Demiralay

Gelsin, Hayat Bildiği Gibi Gelsin, İşimiz Bu; Yaşamak*

“Sabanın toprakta bıraktığı izlere benzer, kâğıt üzerinde satırlar. Yaşamın her şeyi kapsaması gibi, Yaşamak da hayatı olduğu gibi kucaklar. Doğumları ve ölümleri, mutsuzlukları ve umutlarıyla.” diyor kitabın arka kapağında.

Yaşamak, Çinli yazar Yu Hua tarafından yazılmış, dilimize Bahar Kılıç tarafından çevrilmiş, 2016 yılında Jaguar Kitap tarafından basılmış bir roman. Köy köy dolaşıp halk şarkıları derleyen bir gezgin, gittiği bir köyde yaşlı öküzü ile tarlasını süren Fugui adında bir ihtiyarla tanışır. Beraberce bir ağacın altında otururlar ve Fugui ona hayat hikâyesini anlatır. Fugui, geniş topraklara sahip, zengin bir aileden gelmektedir. Ancak aile servetine güvenerek doğru düzgün okumamıştır.  Vaktini ve parasını kumarla, başka kadınlarla tüketen Fugui hem ailesini, hem de eşini üzmektedir. Sonunda kumarda tüm servetini kaybeder, karısı ve iki çocuğu ile kıt kanaat geçineceği bir hayata mahkûm olur. Romanı okurken bir yandan Fugui ve ailesinin hayat hikâyesine, bir yandan da Çin’de yapılan kültürel devrimin halk üzerindeki etkilerine tanık oluyoruz.

kagit_ev_carlos_maria_dominguez
Kağıt Ev-Carlos Maria Dominguez

Yu Hua’nın Yazdığı Yaşamak Romanı

Kitap çok sade bir dille yazılmış; tasvirler, uzun ve ağdalı cümleler yok. Adeta Fugui ile o ağacın altında oturan sizmişsiniz de hikâyeyi ilk ağızdan dinliyormuşsunuz hissi uyandırıyor. Bu da romanı hem kolay okunur kılıyor, hem de meraktan elinizden bırakamıyorsunuz.

Bu kitapta beni en çok etkileyen şey Fugui ve ailesinin ölümlere, başlarına gelen felaketlere de; doğumlar, güzel olaylar gibi yaklaşması, hayat ne getirirse getirsin kabullenmeleri ve hatta kucaklamaları oldu. Hani bir şarkıda diyor ya; “Gelsin, hayat bildiği gibi gelsin, işimiz bu, yaşamak”. Kitabın bize verdiği mesaj tam olarak da bu bence. Ailenin başından geçenler her defasında okuyucuya; “Tamam, bu defa bitti” dedirtirken, hayata bir noktasından tutunmaya çalışmaları, içimizde olan ancak zaman zaman uzak düştüğümüz “umut” kavramını yakalayıp tam da önümüze getiriyor. Bence “Yaşamak” okuyucuyu en çok bu noktada etkisi altına alıyor. Yer yer “Böyle yaşamak mı olur” desek de kitap bitip kapağını kapattığımızda; yaşamda her kavramın zıddıyla var olduğunu kabullenmemiz gerektiğini, hayatımızı yaşamaya değer kılacak olanın da yine kendimiz olduğunu hissediyoruz. Keyifli okumalar!

*Ceza’nın bir şarkısının sözleri

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

olmeden_once_okunmasi_gereken_50_roman
Ölmeden Önce Okunması Gereken 50 Roman
20_yuzyililn_okunmasi_gereken_50_romani
20.Yüzyılın Okunması Gereken 50 Romanı
en_iyi_savas_romanlari
En İyi Savaş Romanları

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir