Boris Vian

boris_vian

Sıra Dışı Yazar:Boris Vian

Belki de Dünyanın en sıra dışı yazarlarından biri Boris Vian ‘dır.Gerek yazdığı kitaplar, gerek kişiliği, gerek sözleriyle bu unvanı hak eder.

Boris Vian’ın Hayat Öyküsü

10 Mart 1920’de Ville d’Avray Fransa’da orta üst sınıf bir ailede doğan Vian 5 yaşında okuma yazma öğrendi.Kısa hayatı boyunca sorunlar yaşamasına neden olan kalp rahatsızlıkları 12 yaşındayken başladı.Hasta olduğu için ailesi O’na karşı aşırı korumacı davranmaya başladı ve daha sonraki yıllarda yazdığı L’Herbe Rouge ve L’Arrache Coeur kitaplarında ailesinin bu tutumunu eleştirdi.

17 yaşında trompet hayatına girdi ve jazz müziği ile tanıştı.

1940 yılında evlendi ve oğlu Patrick dünyaya geldi.

1942 yılında maden mühendisi unvanı ile üniversiteden mezun oldu ve bu alanda çalışmaya başladı.1947 yılına kadar maden mühendisi olarak çalışmaya devam etti.Daha 26 yaşındayken üç kült roman yazmıştı bile. Günlerin Köpüğü (L’Ecume des Jours), Mezarlarınıza Tüküreceğim ( J’irai Cracher sur vos Tombes) ve Pekin’de Sonbahar (L’automne a Pékin) .

Mezarlarınıza Tüküreceğim kitabı özellikle sansasyon yaratmış bir kitaptı çünkü roman,Afrika kökenli Amerikan vatandaşı Anderson’un erkek kardeşinin linç edilmesiyle başlar ve Anderson intikamını beyaz kızlara tecavüz ederek almaya çalışır ancak sonra yakalanarak asılır.Roman bir süre sonra yasaklandı.Kitaplarını genellikle Vernon Sullivan takma adıyla yayınladı.

leo_perutz_leonardonun_yahudasi
Leo Perutz-Leonardo’nun Yahudası

Arkadaş Çevresi

Jean-Paul Sartre Simone de Beauvoir ve Albert Camus ile tanıştı ve Günlerin Köpüğü romanında Jean Paul Sartre’a ithafen Jean-Sol Partre isimli bir karakter yarattı.Kaderin garip bir cilvesi ile Jean-Paul Sartre ve Vian’ın eşi Michelle arasında evliliklerinin bitmesine sebep olacak bir ilişki başladı.

Edebi başarılarına rağmen jazz müziğinden hiç kopmadı ve çeşitli edebiyat dergilerinde müzik hakkında yazmaya devam etti ve trompet çalmaya çeşitli müzik gruplarında devam etti.

1950 yılında sahnelenen oyunlar yazmaya başladı bir yandan roman ve şiir yazmaya da devam ediyordu.L’Herbe Rouge (Kırmızı Çim ) romanını bu yıllarda yazdı ve öncekilerden daha karanlık bir hikayeyi anlatıyordu.Kitap ruhunu psikanalize etmek için dev bir makine inşa eden bir adam hakkındaydı.Kitap sebebi bilinmez bir şekilde 1994 yılına kadar dilimize çevrilmedi.

Boris Vian’ın Son Yılları

Vian 1948 yılından itibaren mali sıkıntılarla da boğuşmaya başladı.Karısı Michelle’den ayrıldı ve 1954 yılında İsviçre’li Ursula Kübler ile evlendi.Aynı yıl yazdığı Le Déserteur (Asker Kaçağı) isimli şarkısı büyük başarı sağladı ancak daha sonra şarkı yasaklandı çünkü şarkı Cezayir Savaşı sırasında bir barış yanlısını konu ediyordu.

1953 yılında L’Arrache Coeur romanı yayınlandı ve ticari başarı sağlayamadı.Şiir yazmaya devam etti ve müzikle daha fazla uğraşmaya başladı.Şarkı sözleri yazdı,başarılı bir şarkı sözü yazarıydı.

Müzikle uğraşmaya,şarkı sözü,şiir ve oyunlar yazmaya devam etti.1959 yılında Mezarlarınıza Tüküreceğim Romanından uyarlanan filmi izlerken kalp krizinden 39 yaşında hayatını kaybetti.

Söylediği ilginç sözlerle de hafızalara kazınan Vian’dan örnekler:

en_iyi_latin_amerika_romanlari
En İyi Latin Amerika Romanları

Boris Vian’ın ilginç Sözleri

Bu saatten sonra sende fırtına kopsa bende yaprak oynamaz.”

Beni tüm insanların değil,tek tek insanların mutluluğu ilgilendirir.”

“En büyük günah ,yüreğinin gerçekte hissettiğini inkar etmektir.”

“Kadınlar aynı anda güzel,zeki,genç ve bekar olamazlar ..Genç ve güzel bir kız güzelliğini fark ettiği anda zekasını kaybeder..”

Gerektiğinde, gereksiz insanları hayatından çıkarmazsan;hiç gerekmediğinde,sevdiğin insanlarla arana girebilir.”

Seni sevmeyene asla sabır gösterme, çünkü sabrının adı yüzsüzlük, fedakarlığın adı eziklik, sevginin adı kişiliksizlik olur.”

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlarda Hoşunuza Gidebilir:

golgede_ve_guneste_futbol
Gölgede ve Güneşte Futbol-Eduardo Galeano
olmeden_once_okunacak_kitaplar
Ölmeden Önce Okunacak Kitaplar
en_iyi_savas_romanlari
En İyi Savaş Romanları

Bir cevap yazın