Don’t Look Up-2021

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
dont_look_up

Last Updated on 21 Eylül 2022 by Aslıhan Demiralay

Kadrosunda Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Meryl Streep gibi büyük isimleri barından Netflix’de gösterimde olan senaristliğini ve yönetmenliğini Adam McKay’in yaptığı bilim kurgu kara komedisi. 

Don’t Look Up Filmi Konusu

dont_look_up
Don’t Look Up-2021 Filmi Logosu

Dünyaya çarpmakta olan ve çarptığı zaman dünyayı yok edecek bir kuyrukluyıldızın toplumda nasıl algılanacağını kara komik bir dille anlatan film birçok yönden çok düşündürücü ve etkili bir film.

quentin_tarantino_nun_onerdigi_35_film
Quentin Tarantino’nun Önerdiği 35 Film

    “Don’t Look Up” Burası Güzel

Genel anlamda dünyada olan düzenin filmde çok güzel bir kara komedisi çizilmiş. Dünya yok olmayla karşı karşıya olduğu anda hala oylarını arttırmaya düşünen politikacılar, sabah programında dünyanın yok olma tehlikesinde olduğunu anlatırken eğlenceli olmaya çalışan televizyoncular ve her şeyin bir kurmaca olduğunu düşünen septik insanlar. Güzel bir dille fazla bu insanların nasıl olması gerektiğinden ziyade filmde “bu insanlar böyle” diye gösterilmiş. Filmin en vurucu cümlesi “ Sizin sandığınız kadar şeytani planları zekaları yok. Bunlara sahip olamayacak kadar salaklar” cümlesiydi. Filmi tek bir cümle ile özetlemek gerekirse bu cümle yeter de artar bile

titane_2021
Titane-2021 Son Yılların En Provokatif Filmi

Şu an dünya büyük bir küresel ısınma ve iklim kriziyle baş başa ve bilim insanlarına her gün bu filmi baştan izletiyoruz. Dünyanın küresel ısınma ile yok olacağına inanmıyoruz. Politikacılar ise bize her gün “dont look up” diyor. Ve bu koşuşturmalar ve saçmalıklar arasında buzullar eriyor eksik kalmaya devam ediyoruz.

Artık dünya için hepimizin siyasi ön yargılarını bırakıp bazı gerçekleri bilimsel olarak kabul etmenin zamanı gelip de geçiyor. Film bunu yüzümüze güzel vurdu. Kara mizahın etkili dilini yönetmen yerinde ve çok güzel kullanmış.

Don’t Look Up-2021-Trailer

Don’t Look Up Filmi Hakkında Teknik Ayrıntılar

Başta da belirttiğimiz gibi filmin senaryosunu yazan Adam McKay ayı zamanda filmin yönetmeni. Adam Mckay’i sistem eleştirisi yapan Vice ve The Big Short filmlerinden de hatırlıyoruz. Filmde Meryl Streep, Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Cate Blanchett, Jonah Hill ve Mark Rylance baş rolde. Filmde ayrıca son yılların popüler şarkıcısı Ariana Grande’de bir şarkıcıyı oynuyor.

Moonfall-2022

Film şu anda Netflix Türkiye’de bir numara yer alırken IMDB puanı: 7,3.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
yasakli_filmler
Tüm Dünyada Yasaklanmış Filmler
en_iyi_brad_pitt_filmleri
En İyi Brad Pitt Filmleri
en_iyi_bilim_kurgu_filmleri
En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir