Ferzan Özpetek Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
ferzan_ozpetek

Last Updated on 8 Aralık 2022 by Aslıhan Demiralay

En İyi Ferzan Özpetek Filmleri

Ferzan Özpetek, daha ilk günden itibaren filmlerinde kullanmış olduğu kendine has tarzı ve üslûbu sayesinde sinemaseverlerin takdirini kazanmayı başarmış bir yönetmen. İstanbul’da dünyaya gelen ünlü yönetmen, Roma La Sapienza Üniversitesi’de sinema eğitimini tamamladıktan sonra Accademia Navona ve Accademia d’Arte Drammatica okullarından sanat tarihi, kostüm ve tiyatro yönetmenliği eğitimi aldı. Ayrıca, ulusal ve uluslararası pek çok sinema festivalinden ödüller kazanarak bu alandaki başarısını kanıtladı. Türk asıllı İtalyan yönetmen Ferzan Özpetek’in en iyi 10 filmini sizler için derledik.

M.Caner Alper ve Mehmet Binay Filmleri

10. Kutsal Yürek (Cuore Sacro)-2005

Ferzan Özpetek tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Barbora Bobuľová, Andrea Di Stefano ve Lisa Gastoni gibi başarılı uluslararası oyuncular yer alıyor. İtalya’nın en prestijli ödülü David di Donatello Ödülleri’nde 12 dalda aday gösterilen filmde, küçük yaşta annesini kaybeden ve teyzesi tarafından büyütülen Irene’nın hikâyesi konu edilir. Irene, başarılı ve hırslı bir kadındır. Ancak, günün birinde ailesinden kalan evi satmaya karar verince, daha önce hiç görmediği İtalya’nın yoksul yüzüyle de tanışır. Filmin IMDB puanı: 6.3.

Kutsal Yürek (Cuore Sacro)-2005-Trailer
ferzan_ozpetek_filmleri

9. Mükemmel Bir Gün (Un Giorno Perfetto)-2008

Ferzan Özpetek tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Angela Finocchiaro, Isabella Ferrari ve Serra Yılmaz gibi yerli ve yabancı oyuncular yer alıyor. 2008 senesinde gösterime giren filmde, Evli ve iki çocuk sahibi olan Emma ile Antonio’nun hikâyesi anlatılır. Emma ile Antonio bir yıl önce ayrılmış ve ayrı evlerde yaşamaya başlamışlardır. Günün birinde Antonio’nun evinden silah sesleri yükselince komşuları tarafından hemen polise haber verilir. O evde yaşanan son 24 saat ise filmin konusunu oluşturur. Filmin IMDB puanı: 6.4.

Mükemmel Bir Gün (Un Giorno Perfetto)-2008-Trailer
ferzan_ozpetek_filmleri
8. Kemerlerinizi Bağlayın (Allacciate le Cinture)-2014

Ferzan Özpetek tarafından yönetilen filmin başrollerini Kasia Smutniak, Francesco Arca ve Filippo Scicchitano gibi başarılı oyuncular paylaşıyor. 2014 senesinde gösterime giren filmde, aynı kafede garson olarak çalışan Elena, Silvia ve gay arkadaşları Fabio’nun hikâyesi anlatılır. Silvia’nın gizemli erkek arkadaşı Antonio, bu arkadaş grubuna göre kültürsüz, homofobik ve ırkçı biridir. Antonio’nun disleksik olduğunu öğrenen Elena’nın hayatı, günün birinde göğüs kanseri teşhisi alması ve kemoterapi’ye başlamasıyla oldukça değişir. Farklı geçmişlerden gelen dört farklı insanın sıradan hikâyesini, Ferzan Özpetek’in sıra dışı tarzıyla izleme imkanı sunan film türünün en iyilerinden. Filmin IMDB puanı: 6.5.

Türk Sinemasında LGBTI+ Bireyleri Anlatan Filmler

ferzan_ozpetek_filmleri
7. Şahane Misafir (Magnifica Presenza)-2012

Ferzan Özpetek tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Elio Germano, Margherita Buy ve Cem Yılmaz gibi başarılı yerli ve yabancı oyuncular yer alıyor. Çekimleri Roma’da gerçekleştirilen filmin hikâyesini, tek hayali ünlü bir aktör olmak olan Sicilyalı Pietro’nun yaşadıkları oluşturur. 28 yaşındaki Pietro, aktör olmak hayaliyle Roma’ya gelir ve önce bir pastanede çalışmaya başlar. Burada kiraladığı evde ise garip olaylar yaşanmaktadır. Çünkü Pietro’ya bu evde arkadaşlık eden “7 buçuk” hayali sakin vardır. Filmin IMDB puanı: 6.6.

Şahane Misafir (Magnifica Presenza)-2012-Trailer
ferzan_ozpetek_filmleri

Cem Yılmaz’ın Yönettiği Filmler

6. Şans Tanrıçası (La Dea Fortuna)-2019

Ferzan Özpetek tarafından yönetilen, Gianni Romoli ve Silvia Ranfagni tarafından yazılan filmin kadrosunda Stefano Accorsi, Yasemin Trinca ve Edoardo Leo gibi İtalyan oyuncular yer alıyor. 2019 senesinde gösterime giren filmde, on beş yıldan fazla süredir beraber olan Alessandro ve Arturo’nun hikâyesi anlatılıyor. Alessandro ve Arturo’nun ilişkileri çıkmaz bir krize girdiğinde, Alessandro’nun en iyi arkadaşı tarafından birkaç günlüğüne bakılan iki çocuğun aniden hayatlarına girmesi ile ilişkileri bambaşka bir boyuta evrilir. Filmin IMDB puanı: 6.7.

Şans Tanrıçası (La Dea Fortuna)-2019-Trailer
ferzan_ozpetek_filmleri
5. Bir Ömür Yetmez (Saturno Contro)-2007

Ferzan Özpetek tarafından yönetilen ve senaryosunu Gianni Romoli ile ortaklaşa yazdıkları filmin kadrosunda Pierfrancesco Favino, Margherita Buy, Stefano Accorsi ve Serra Yılmaz gibi Türk ve İtalyan oyuncular yer alıyor. 2007 senesinde gösterime giren filmde bir grup arkadaşın hikâyesi anlatılır. Kırklı yaşlarına gelmiş bir grup arkadaşın arkadaşlıklarını, sevgilerini ve hayatı sorgulamasını konu alan film, izleyenlerin de kendi hayatlarını sorgulamasına neden olur. Filmin IMDB puanı: 6.7.

Bir Ömür Yetmez (Saturno Contro)-2007-Trailer
ferzan_ozpetek_filmleri
4. Hamam (1997)

Ferzan Özpetek’in  yönettiği ve senaryosunu Stefano Tummolini ve Aldo Sambrell ile ortaklaşa yazdıkları filmin kadrosunda Francesca d’Aloja, Halil Ergün, Mehmet Günsür ve Şerif Sezer gibi başarılı oyuncular yer alıyor. 1997 senesinde gösterime giren film Türkiye’de büyük olay yarattı. Filmde Francesco ile Mehmet’in eşcinsel aşkı anlatılır. Başarılı bir mimar olan Francesco, teyzesinden miras kalan hamamı görmek için İstanbul’a gelir. Evlilik hayatında problemler yaşayan Francesco burada Mehmet ile tanışır. İkili arasında çok geçmeden tutkulu bir aşk yaşanmaya başlar. Filmin IMDB puanı: 6.8.

https://youtu.be/x9JzZVuhPlA
Hamam (1997)-Trailer
ferzan_ozpetek_filmleri

Nuri Bilge Ceylan Filmleri

3. Serseri Mayınlar (Mine Vaganti)-2010

Ferzan Özpetek tarafından yönetilen filmin kadrosunda Nicole Grimaudo, Alessandro Preziosi, Riccardo Scamarcio, Carolina Crescentini ve Elena Sofia Ricci gibi geniş bir İtalyan oyuncu kadrosu yer alıyor. 2010 senesinde gösterime giren filmde, makarna üreticisi bir İtalyan ailenin, İtalyan kültürüne, geleneklerine ve ahlâki kalıplarına sığmayan çocuklarının hikâyesi anlatılır. Serseri Mayınlar, İtalyan kültürüne ve hayat tarzına ilgisi olanların özellikle beğeneceği bir film. Filmin IMDB puanı: 7.2.

Serseri Mayınlar (Mine Vaganti)-2010-Trailer
ferzan_ozpetek_filmleri
2. Karşı Pencere ( La finestra di Fronte)-2003

Ferzan Özpetek tarafından yönetilen filmin kadrosunda Giovanna Mezzogiorno, Massimo Girotti ve Raoul Bova gibi İtalyan asıllı oyuncular yer alıyor. Ayrıca, yönetmenin pek çok filminde karşımıza çıkan Serra Yılmaz da filmin kadrosunda yer alan oyuncular arasında. 2003 senesinde gösterime giren bu filmde, muhasebeci Giovanna’nın hikâyesi anlatılır. Giovanna, mezarda çalışan bir adamla evlidir. Genç kadın, boş vakitlerinde karşı apartmanda oturan genç bir adamı gözetler. Ancak çok geçmeden bu genç adama aşık olacaktır. Filmin IMDB puanı: 7.2.

Karşı Pencere ( La finestra di Fronte)-2003-Trailer
ferzan_ozpetek_filmleri
1. Cahil Periler (Le fate Ignoranti)-2001

Ferzan Özpetek’in yönettiği ve Gianni Romoli ile senaryosunu yazdığı filmin kadrosunda Margherita Buy, Stefano Accorsi ve Serra Yılmaz yer alıyor. 2001 senesinde gösterime giren film, Avrupa ve Amerika’da büyük ilgi gördü. İtalyan bir çiftin hayatını konu alan filmde, Roma yakınlarında 15 yıldır normal bir hayat süren Antonia ve Massimo’nun hikâyesi anlatılır. Günün birinde Massimo bir trafik kazası geçirerek hayatını kaybeder. Kocasının ofisindeki eşyalarını kurcalayan Antonia, kocasının hayattayken onu aldattığını düşünür. Bunun üzerine araştırmaya koyulan Antonia, büyük bir sır perdesini aralayacaktır. Filmin IMDB puanı: 7.3.

Cahil Periler (Le fate Ignoranti)-2001-Trailer
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
sarmasik_2015
Sarmaşık-2015
21_yuzyilin_en_iyi_100_filmi
21. Yüzyılın En İyi 100 Filmi
hayvan_sevgisini_asilayan_49_film
Hayvan Sevgisini Aşılayan 49 Film
https://youtube.com/shorts/_FF9Lw7_BYI?feature=share
En İyi Ferzan Özpetek Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir