Gölgede ve Güneşte Futbol

golgede_ve_guneste_futbol_eduardo_galeano

Gölgede ve Güneşte Futbol-Eduardo Galeano

Uruguaylı ünlü gazeteci-yazar Eduardo Galeano’nun futbolu bir başka anlattığı kitabı Gölgede ve Güneşte Futbol. Futbol tarihi hakkında belki de okunabilecek en iyi kitap.

Kitapta yazar kısaca futbolun tarihini ve doğal olarak da Latin Amerika futbol tarihini anlatıyor.1930’dan 2002’ye kadar olan bütün Dünya Kupalarından olaylar,anekdotlar ve ilginç futbolcu hikayeleri yer alıyor.

Latin Amerika futbolunu Avrupa’ya açan ülke Uruguay .1924 yılında yapılan Paris Olimpiyatları için Paris’e doğru yola çıkan Uruguay milli takımı İspanya’da bir süre kalıp maçlar yaptılar ve bütün maçlarını kazandılar.Olimpiyat öncesi bu kadar maç yapmalarının sebebi ise tabi ki maddiydi. Çünkü takımın yol parası yoktu maç yaparak para kazanıyorlardı.

Sadece bu tip bilgiler değil en çok golü hangi futbolcu attı? İlk rövaşatayı kim nerede yaptı? gibi ilginç bilgilerde var.Merakta bırakmamak için hemen yazalım En çok gölü Arthur Friedenreich attı ve ilk rövaşatayı Ramon Unzaga yaptı.

Kitapta yer alan en ilginç hikayelerden biri de ünlü Brezilyalı futbolcu Garrincha’nın hikayesi.Çok küçük bir bebek olarak doğan Garrincha ‘nın bacaklarında anatomik olarak bozukluklar vardı.Zekasının normalin altında olduğu söylenen futbolcu bütün bu zorlukları aşarak Brezilya milli takımına kadar yükseldi ve milli takım kariyerinde sadece bir kez yenilgi gördü.

en_iyi_edebiyat_uyarlamasi_filmler
En İyi Edebiyat Uyarlaması Filmler
garrincha
Garrincha

Kitapta bu ve bunun gibi keşfedilmeyi bekleyen bir çok hikaye var.Tabi kitabın yazarı olan Eduardo Galeano’nun ne kadar iyi bir hikaye anlatıcısı olduğu düşünülürse elden bırakılamayacak bir çalışma.

Arthur_friedenreich
Arthur Friedenreich

Arthur Friedreich’ten bahsetmeden yazıyı bitirmek olmaz tabi 1892 yılında doğan futbolcu 1969 yılında öldü.Alman bir babayla siyahi Brezilyalı bir annenin çocuğuydu.Fifa listelerinde 1329 gol ile en çok gol atan futbolcu unvanını taşır.Brezilya futbol liginde oynadı ve lakabı El Tigre (kaplan) ‘dir.

Kitabın yazarı Eduardo Galeano 3 Eylül 1940’da Montevideo Uruguay’da dünyaya geldi.Çok genç yaşta gazeteciliğe başladı.Uruguay’da askeri darbe döneminde hapse atıldı.Arjantin ve İspanya’da yaşadı.Özellikle Latin Amerika’daki sömürü düzenini anlatan kitaplarıyla tanındı.En ünlü kitapları:Latin Amerika’nın Kesik Damarları,Aşkın ve Savaşın Gündüz ve Geceleri,bu yazıda bahsettiğimiz Gölgede ve Güneşte Futbol,Yürüyen Kelimeler sayılabilir.13 Nisan 2015’de Montevideo’da hayatını kaybetti.Edebiyat dünyasında yeri doldurulamaz bir boşluk bırakarak..

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da Hoşunuza Gidebilir:

en_iyi_biyografi_kitaplari
En İyi Biyografi Kitapları
jack_kerouac
Jack Kerouac Beat Kuşağının Yaratıcısı
kitap_kulubu_nasil_kurulur
Kitap Kulübü Nasıl Kurulur?

Bir cevap yazın