Kitap Önerileri

kitap_onerileri

Yeni Çıkan Kitaplar

Okumanın yaşı ve zamanı olmayacağı gibi kitap tavsiye etmenin de zamanı olmuyor.Yeni çıkanlar ve mutlaka okunması gereken klasiklerden oluşan bir derleme. Özellikle uzun tatillerin ve sokağa çıkma yasaklarının olduğu günümüzde kitap okumaya her zamankinden daha fazla zaman ayırma imkanı varken yeni çıkan yada tekrar okumaktan zevk alınacak kitaplar..

Karl Ove Knausgaard-Son

Norveçli yazar Knausgaard’ın son kitabı.Genellikle hayatıyla ilgili ayrıntıları bütün çıplaklığıyla anlattığı kitapları ile tanıdığımız yazar bu kitabında da özel hayatından ayrıntılara yer vermiş.Özellikle yazdığı Aşık Bir Adam ve Çocukluk Adası kitaplarını okumuş bir okur olarak şiddetle tavsiye ederim. Eser Monokl Kitap tarafından basıldı.

Karl Ove Knausgard, 1968’de Norveç’in Oslo şehrinde doğdu. Dünya çapında best-seller olan 6 otobiyografik kitap yazdı. My Struggle (Kavgam) ismiyle başlayan seride Aşık Bir Adam, Çocukluk Adası, Karanlıkta Dans kitapları yer alıyor.

Kendisi gibi yazar olan eşi Linda Boström Knausgård ve 4 çocuğuyla birlikte 2016 yılına kadar Oslo’da yaşadı. Günümüzde eşinden ayrılan Knausgard Londra ve İsveç arasında yaşamını sürdürüyor.

karl_ove_knausgard

Ferzan Özpetek-Bir Nefes Gibi

Ünlü yönetmen Ferzan Özpetek’in son kitabı. Öğle yemeği hazırlayan bir çiftin kapısı aniden çalınır ve karşılarında İstanbul’dan gelen ve tanımadıkları iiiikadın vardır.Kadının dinlenmeye değer hikayesi eskiye ait bir çok olaya ışık tutar.Daha önce İstanbul Kırmızısı ve Sen Benim Hayatımsın kitapları da Can Yayınları’ndan çıkan yazarın kitabını Neval Barlas çevirdi.

1959 yılında İstanbul’da doğan Ferzan Özpetek, sinema eğitimi almak üzere İtalya’ya taşındı. Başarılı bir çok filme imza atan yönetmen Dünya çapında üne kavuştu. En bilinen filmleri arasında Hamam, Harem Suare, Karşı Pencere, Kutsal Yürek ve Serseri Mayınlar sayılabilir.

ferzan_ozpetek

Walter Tevis-Vezir Gambiti(The Queen’s Gambit)

Walter Trevis’in 1983 yılında basılan kitabı Netflix’in popüler bir dizisine dönüşmesi nedeniyle tekrar gündeme geldi. Kitap fenimizme, bağımlılıklara ve satranca dair bir çeşit gerilim romanı. Henüz 8 yaşında yapayalnız kalan bir çocuğun satranç dünyasında var olma savaşı.

Walter Trevis 1928 yılında San Francisco California’da doğdu.1965 ile 1978 yılları arasında Ohio Üniversitesi’nde Edebiyat bölümünde profesor olarak görev yaptı. İlk romanı 1959 yılında basılan The Hustler’dı. The Hustler 1961 yılında efsanevi aktör Paul Newman’ın oynadığı bir filme de ilham kaynağı oldu. 1963 yılında The Man Who Fell to Earth isimli bir romanı daha basıldı. Bilim-kurgu türündeki bu romanda, baş rolünü David Bowie’nin oynadığı bir film haline geldi. Walter Tevis 1984 yılında kanser nedeniyle hayatını kaybetti.

walter_tevis_vezir_gambiti
Walter Tevis-Vezir Gambiti
walter_tevis

Albert Cossery-Dilenciler ve Kibirliler(Mendiants et Orgueilleux)

Bir araya gelmesi imkansız insanların Kahire sokaklarında yan yana gelmesi ve yaşadıkları. 1955 yılında basılan kitap Kolektif Kitap Yayınevinden çıktı ve eserin tercümesi Servet Ugan’a ait.

Albert Cossery 1913’de Kahire’de doğdu.Hayatının büyük bir kısmını Paris’de geçiren sanatçı sanatçı sadece Fransızca yazdı.Eserleri Mısır’da ve hayali orta-doğu ülkelerinde geçer. 1945 yılından itibaren Hotel La Louisiane’de yaşayan yazar 2008 yılında hayatını kaybetti.

albert_cossery
Albert Cossery ve arkadaşları
albert_cossery

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

olmeden_once_okunacak_kitaplar
Ölmeden Önce Okunacak Kitaplar
en_iyi_agatha_chrsitie_kitaplari
En İyi Agatha Christie Kitapları
ap_kulubu_nasil_kurulur
Kitap Kulübü Nasıl Kurulur?

Bir cevap yazın