Hadleyburg’u Yozlaştıran Adam

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
hadleyburg_u_yozlastiran_adam

Last Updated on 7 Ekim 2022 by Aslıhan Demiralay

Hadleyburg’u Yozlaştıran Adam, Amerikalı usta yazar Mark Twain’in 1899 yılında yazdığı, ülkemizde Can Yayınları etiketiyle çıkan, Berrak Göçer’in çevirisini yaptığı bir novella.

Hadleyburg’u Yozlaştıran Adam Kitabı Konusu

Sarsılmaz dürüstlüğü ile ve yozlaştırılamaması ile övünen Hadleyburg Kasabası tüm ülkede bu özellikleriyle tanınan bir yerdir.

Bütün iyi özelliklerine rağmen, Hadleyburg halkı bir yabacıyı istemeden rencide eder. Hakarete uğrayan adam tüm kasaba halkından intikam almaya karar verir. Bir yıl boyunca uğradığı hakarete uyan bir intikam arayışında olan yabancı kasabayı yozlaştıracağı bir plan yapar.

Plana göre, yabancı bankanın yaşlı veznedarının evine gider ve sırtında taşıdığı çuvalı veznedarın evine bırakır. Veznedarın yaşlı karısına çuvalı ve içindeki notu bırakır.

Notta yabancı adamın Hadleyburg’lu bir vatandaşın kendisine, muhtaç olduğu zamanda 20 dolar verdiğini ve bu parayla bir servet elde ettiğini anlatır. Bu cömert davranıştan sonra, kumara tövbe ettiğini belirtir. Ancak yabancı adam parayı kendisine kimin verdiğini bilmemektedir. Çuvalın içindeki paranın bu kişiye verilmesini ister. 20 doları veren kişinin yabancıya söylediği özel bir söz vardır ve bu sözü bilen kişi çuvaldaki paranın sahibi olacaktır. Hadleyburg’lu vatandaşın söylediği bu söz çuvalın içindeki bir zarfta yazılıdır. Bankanın veznedarı konuyla ilgili soruşturmayı istediği gibi yönetebilecektir. İsterse gizli, isterse basını kullanarak 20 doları veren adamı bulacaktır.

Bu dakikadan itibaren bütün kasabanın bir numaralı gündem maddesi çuval içinde ki para, ve yabancıya söylenen sözün ne olabileceğidir. Kasabada sessizlik hüküm sürmeye başlar, herkesin aklında tek bir konu vardır ve herkes birbirinden şüphelenmeye başlar.

tum_zamanlarin_en_iyi_romanlari
Tüm Zamanların en İyi İngiliz Romanları

Hadleyburg’u Yozlaştıran Adam Kitabı Son Söz

Usta yazar Mark Twain 68 sayfalık bu incecik kitabında; insanlığın açgözlülük, kıskançlık, intikam gibi niteliklerini hicveder. İki yüzlü toplumsal ahlak anlayışına yapılan en ağır eleştirilerden biri de bu kitapta yer alır.

Okuru insanlığın en temel sorunlarıyla yüzleştiren bu kitabı okurken sizin de bizim kadar beğeneceğinize inanıyoruz.

Mark Twain’in Yaşam Öyküsü

mark_twain
Mark Twain

Hadleyburg’u Yozlaştıran Adam kitabından bahsetmişken efsanevi yazar Mark Twain’den de bahsedelim. Mark Twain Samuel Langhorne Clemens ismiyle 30 Kasım 1835 tarihinde Florida’da doğdu. Ailesi Mark Twain henüz çocukken Mississipi Nehri Bölgesi’ne taşındı. Mark Twain’in daha sonra yazacağı eserlerde bu bölgedeki yaşadıklarının etkisi görülür. Babasını erken yaşta kaybeden Twain basımevinde çalışmaya başladı.

Çeşitli işlerde çalıştıktan sonra, elde ettiği deneyimlerle yazılar yazan Mark Twain 1870 yılında evlendi. Mark Twain kalp rahatsızlığı nedeniyle 21 Nisan 1910’da Connecticut’ta hayatını kaybetti. Mark Twain’in en ünlü eserleri arasında Tom Sawyer’ın Maceraları (1876), Huckleberry Finn‘in Maceraları (1884), Küçük Prens ve Sokak Çocuğu (1882) ilk sırada yer alır.

tom_sawyer_mark_twain
Tom Sawyer
huckleberry_finn'in_maceralari
Huckleberry Finn’in Maceraları-1885 Baskısı
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
kitap_onerileri
Kitap Önerileri
olmeden_once_okunmasi_gereken_50_roman
Ölmeden Önce Okunması Gereken 50 Roman
20_yuzyililn_okunmasi_gereken_50_romani
20.Yüzyılın Okunması Gereken 50 Romanı
Hadleyburg’u Yozlaştıran Adam-Mark Twain

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir