Güzel Bir Sabah-2022

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
guzel_bir_sabah

Last Updated on 3 Temmuz 2023 by İpek Danış

 “Güzel Bir Sabah”, orijinal adıyla “Un Beau Matin”, Mia Hansen Love tarafından yazılan ve yönetilen, 2022 yılında gösterime giren bir romantik dram. Başrollerini Lea Seydoux, Pascal Greggory, Melvil Poupaud’un paylaştığı filmde hikâyeyi Sandra’nın (Lea Seydoux) gözünden takip ediyoruz.

Güzel Bir Sabah Filmi Konusu

Sandra eşini beş yıl önce kaybetmiş, küçük kızı ile yaşayan yalnız bir annedir. Bir yandan çevirmenlik yaparak hayatını sürdürmeye çalışırken diğer yandan da nörolojik bir rahatsızlığı olan babası Georg ile ilgilenmektedir. O ve ailesinin Georg için uygun bir yaşam alanı bulmak üzere hastaneler ve bakımevleri arasında mekik dokuduğu bir dönemde uzun zamandır görmediği arkadaşı Clement (Melvil Poupaud) ile karşılaşır ve aralarında tutkulu bir aşk başlar.

the_whale_2022
The Whale (2022)

 Clement’in evli ve çocuklu olmasının ilişkilerinde yarattığı gelgitlerle kırılan âşık kadın, kızına yetmeye çalışan yalnız anne, bir zamanlar felsefe profesörü olan, hayran olduğu babasının onu bile unutacak noktaya geldiğine şahit olan kız çocuğu… Sandra bu roller altında bir yandan ezilip üzülürken bir yandan da güçlü durmaya çalışıyor. Biz de film boyunca Sandra’nın yaşadığı iniş çıkışlarla, yer yer tutamadığı gözyaşlarıyla aslında günümüzde “kadın” olmanın zorluklarını anlamaya çalışıyoruz. 

Hikâyenin bir noktasında Clement, Sandra’ya ayrılmak istediğini söylüyor ve Sandra ağlayınca; “En baştan durumumu biliyordun” diyor. Bunun üzerine Sandra çok da cesurca bir cevap veriyor ona; “Sen de benim durumumu biliyordun”. Filmin belki de en etkileyici, derdini en iyi anlatan diyaloglarından biri buydu bence. Adamın evli olması onun için bir mazeret olurken kadının yıllardır kalbini birine açmamış olması, ürkekliği, kırılmaktan korkması bir mazeret sayılmıyor. Aslında hikâye boyunca Sandra anne olarak, kız olarak, “evli bir adamla ilişki yaşamayı göze almış” bir sevgili olarak hep fedakârlık etmesi beklenen, sorumluluk alması gereken oluyor. Ben bu filmi izlerken bir kadın olarak; çabalayan, bocalayan, bazen ne yapacağını bilemeyen, güçlü olsa da kimi zaman gözyaşlarına teslim olan, bazen yanlış bazen doğru yapan, önemsenmek, özlenmek, sevilmek isteyen Sandra’da kendime dair bir şeyler buldum, sizin de bulacağınıza eminim.

Un Beau Matin (Güzel Bir Sabah)-2022-Trailer

Güzel Bir Sabah Filmi Son Söz

Hayatın içinden, abartısız, doğal, insana dair filmlerden hoşlanıyorsanız “Güzel Bir Sabah”ı izlemenizi, günümüz kadınını anlamak açısından Sandra’nın hayatına kısa süreliğine de olsa konuk olmanızı tavsiye ederim. Film şimdi Mubi’de gösterimde, keyifli seyirler…

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

avantgarde_sinema_nedir
Avantgarde Sinema Nedir?
en_iyi_netflix_belgeselleri
En İyi Netflix Belgeselleri
sinema_terimleri
Sinema Terimleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir