Steve Jobs’un Önerdiği Kitaplar

Steve Jobs’un Önerdiği Kitaplar

Steve Jobs’un Favori Kitapları

Steve Jobs’un önerdiği kitaplar. Şu anda kullandığımız bir çok teknolojik ürünün yaratıcısı olan Apple’ın kurucusu Steve Jobs’un ilham aldığı, önerdiği kitaplar.

Steve Jobs verdiği bir röportajda sonradan çok ünlü olan şu sözü söyledi: “İnsanlar artık okumuyor.”

Her ne kadar Jobs bunu söylese de kendisi iyi bir okurdu. Felsefefi kitaplar ve klasik kitaplarda Steve Jobs’un listesinde yer alıyor. Walter Isaacson 2013 yılında Steve Jobs’la ilgili ses getiren bir biyografi kitabı yazdı. Kitapta liseden itibaren ile edebiyata ve sanata olan yoğun ilgi gösterdi, maneviyat, aydınlanma ve psychedelic ilaçların gücü üzerine kitaplar okumaya başladı.


Steve Jobs’un Önerdiği Kitaplar

steve_jobs
Steve Jobs

1.Yenilikçinin İkilemi (Innovator’s Dilemma )Clayton M. Christensen

Ülkemizde de yayınlanan kitapta, Harvard profesörü Clayton M.Christensen, yeni teknolojilerin iş dünyasında ki hızlı ve kaçınılamayan etkilerini ele alıyor. Bir çok şirketin her şeyi doğru yapıp yine de piyasa da sıkıntılar yaşamasının sebeplerini ve çözüm önerilerini sıralıyor.

2. Be Here Now-Ram Dass

1961 yılında, daha sonra adını Ram Dass olarak değiştiren Profesör Richard Alpert her şeye sahip bir adamdı. Harvard Üniversitesi’nde ders veriyordu, yazdığı kitaplar basılıyordu iyi bir arabaya biniyordu. Kısacası çok iyi sosyal standartlara sahipti. Ancak bir şeylerin eksik olduğunu hissetmeye başladı ve Hindistan’a bir yolculuk yaptı. Bu yolculukta elde ettiği deneyimlerin ürünü kitaplardan biri de Be Here Now, ancak kitabın Türkçe baskısı bulunmuyor.

paulo_coelho_nun_onerdigi_kitaplar
Paulo Coelho’nun Önerdiği Kitaplar
steve_jobs_un_tavsiye_ettigi_kitaplar

3.Moby Dcik-Herman Melville

Amerikalı ünlü yazar Herman Melville’in en bilinen eseri. Pequod isimli bir balina avı gemisinin son yolculuğunu anlatan kitap, nasıl balina avladıklarını, geminin nasıl battığını anlatan roman, sadece bir macera kitabı değil, tutkunun peşinde ki insanların hayatı aynı zamanda.

steve_jobs_un_favori_kitaplari
dan_brown_in_favori_kitaplari
Dan Brown’ın Favori Kitapları

4.1984-George Orwell

Ünlü İngiliz yazar George Orwell’in en bilinen eseri. Big Brother kavramının literatüre girmesini sağlayan 1984’de, bütün vatandaşlarını sürekli gözetleyen, her şeye karar veren, hatta yaşanan gelişmelere göre tarihi değiştiren bir devleti sorgulayan sıradan bir vatandaşın hikayesi anlatılıyor. George Orwell’in unutulmaz eseri faşizmin geldiği ya da gelebileceği noktayı gösteren ibretlik bir eser. Steve Jobs’un önerdiği kitaplar arasında.

5. The Collected Poems of Dylan Thomas-Dylan Thomas

Henüz 39 yaşında hayatını kaybeden Galli şair Dylan Thomas’ın şiir antolojisi. Ülkemizde şu anda Türkçe baskısı bulunmayan eser, romantizm ve modernizmden etkilenen ünlü şairin eserlerine ışık tutuyor.

6.The Way Of The White Clouds-Lama Anagarika Govinda

1948’de Lama Anagarika Govinda, Çinliler tarafından işgal edilmeden önce Tibet’e unutulmaz bir yolculuk yaptı. Eşsiz anlatımı, keşif ve keşfin yalnızca muhteşem ve şanlı şiirsel öyküsü değil; aynı zamanda duyarlılığı ve Tibet geleneğinin açık bir şekilde sunulmuş yorumu açısından da paha biçilmezdir. Ülkemizde Türkçe baskısı bulunmayan kitap konunun meraklıları için dikkat çekici bir eser.

Steve Jobs bu kitap için şunları söyledi:

“Zen hayatımda derin bir etki yarattı.”

7.Cosmic Consciousness -Richard Maurice Bucke

Kozmik Bilinç: İnsan Zihninin Evriminde Bir Çalışma, psikiyatrist Richard Maurice Bucke’nin 1901 tarihli kitabı. Yazar, sıradan insanın sahip olduğundan daha yüksek bir bilinç biçimi olarak tanımladığı kozmik bilinç kavramını araştırıyor. Richard Maurice Bucke üç bilinç düzeyi önermesi üzerinde çalıştı: basit bilinç, öz-bilinç ve kozmik bilinç. Kitabın Türkçe baskısı şu anda piyasada bulunmuyor.

en_iyi_biyografi_kitaplari
En İyi Biyografi Kitapları
steve_jobs_kitap
Steve Jobs’un Hayatına Dair

24 Şubat 1955 tarihinde doğan Seteve Jobs, 1976 yılında henüz 21 yaşındayken, Steve Wozniak’la birlikte Apple Computer’ı kurdu. Wozniak’da bu dönemde 26 yaşındaydı. 1985 yılında şirket içi bir çatışma nedeniyle görevinden uzaklaştırılan Steve Jobs, Next isimli bir bilgisayar firması kurdu. 1997 yılında Apple’a CEO olarak tekrar dönen Jobs, 2011 yılında ki vefatına kadar görevini sürdürdü. ITunes ve Ipod gibi yenilikçi ürün ve yazılımları piyasaya süren Jobs, vefatından kısa bir süre önce Apple CEO’luğundan istifa etti ve görevini Tim Cook’a devretti. Evli ve 3 çocuk babası olan Steve Jobs nadir görülen bir pankreas kanseri türü nedeniyle hayatını kaybettiğinde 56 yaşındaydı.

Steve Jobs ayrıca Apple’dan ayrı kaldığı dönemde Pixar Animasyon Stüdyoları’nı kurdu. Daha sonra Pixar’ı Disney’e sattı.

en_iyi_latin_amerika_romanlari
En İyi Latin Amerika Romanları
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
michelle_obama_benim_hikayem
Michelle Obama-Benim Hikayem
elon_musk_in_onerdigi_kitaplar
Elon Musk’ın Önerdiği 20 Kitap
beyni_gelistiren_kitaplar
Beyni Geliştiren Kitaplar

Bir cevap yazın