The Irishman’de Kim Kimdir?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
the_irishmande_kim_kimdir

Last Updated on 29 Mart 2022 by Aslıhan Demiralay

The Irishman-2019

The Irishman Türkçe adıyla İrlanda’lı 2019 yılında gösterime girmesi rağmen kült film kategorisine girmeye şimdiden aday. Filmdeki karakterlerin kim olduğunu anlatmadan önce filmle ilgili bilgi verelim.

The Irishman-Charles Brandt

The Irishman filmini efsanevi sinemacı Martin Scorsese yönetti. Filmin senaryosu Charles Brandt’ın I Heard You Paint Houses isimli romanından, Steven Zaillian tarafından uyarlandı. Filmin oyuncu kadrosu da adeta bir yıldızlar topluluğu. Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Ray Romano, Harvey Keitel, Anna Paquin ve Bobby Cannavale baş rolde.

sinema_tarihine_gecen_10_kult_film
Sinema Tarihine Geçen 10 Kült Film

The Irishman filminde Frank Sheeran’ın hayatı anlatılıyor. Tabi sadece Sheeran’ın hayatı değil dönemin bir panaroması da ekrana yansıyor. İkinci Dünya Savaşı’nda görev alan Frank Sheeran, savaştan sonra mafya tetikçisi olarak çalışmaya başlıyor. Görevini büyük bir azimle yerine getiren Sherran, mafya aleminde giderek yükselmeye başlıyor. Zamanla mafyanın büyük isimleriyle bir araya gelmeye başlayan tetikçi, sendika başkanı yapılıyor. Siyaset, mafya, sendika ilişkileri, acımasız bir dünya ve evlerine geldiklerinde sıradan bir aile babası gibi davranan acımasız adamlar.

Martin Scorsese’nin yönettiği The Irishman’de, mafya temel alınarak dönemin bir röntgeni çekiliyor. Gerçek hayatlara ve karakterlere dayanan filmde John Kennedy’nin başkan seçilmesi, Kennedy suikasti ve Jimmy Hoffa’nın kaybolması gibi olayların perde arkası ile ilgili yeni tezler öne sürülüyor.

Deadline’ın haberine göre oyunculuktan emekli olan Joe Pesci, Russell Bufalino rolünü bir çok kez reddetti. Ancak ısrarlara dayanamayan oyuncu emekliliğine ara verip bu filmde rol aldı. Al Pacino ve Martin Scorsese ilk kez The Irisihman filminde birlikte çalıştı.

159 milyon dolar bütçeyle çekilen filmin, bütçesinin büyük kısmı efektlere harcandı.

10 dalda Oscar’a aday olan The Irishman maalesef bu ödüllerden hiç birini kazanamadı.

The Irishman Filminin Kazandığı Oscar Adaylıkları:

  • En İyi Yönetmen (Martin Scorsese)
  • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Joe Pesci)
  • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Al Pacino)
  • En İyi Uyarlama Senaryo (Steven Zaillian)
  • En İyi Sinematografi (Rodrigo Prieto)
  • En İyi Kostüm (Christopher Peterson, Sandy Powell)
  • En İyi Prodüksiyon ( Bob Shaw, Regina Graves)
  • En İyi Kurgu (Thelma Schoonmaker)
  • En İyi Görsel Efekt (Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Nelson Sepulveda, Stephane Grabli)
  • En İyi Film (Martin Scorsese, Robert De Niro, Jane Rosenthal, Emma Tillinger Koskoff)
the_irishman_2019
The Irishman-2019
The Irishman (İrlandalı)-2019-Trailer

The Irishman’de Kim Kimdir?

Gerçek mafya tetikçileri ve yöneticilerinin konu edildiği film The Irishman’de kim kimdir?

Frank Sheeran-Robert De Niro

Filmin baş rolünde yer alan Robert De Niro mafya tetikçisi Frank Sheeran’a hayat veriyor.

1920’de doğan Frank Sheeran kamyon şoförlüğünden mafyanın tetikçiliğine oradan da sendika yöneticiliğine giden bir kariyere sahip. Buffalino mafya ailesine girdikten sonra acımasızlığı ve liyakati ile çok çabuk yükselen Sheeran kamyoncular sendikası lideri Jimmy Hoffa’nın koruması olduktan sonra sendika işine de girmiş oldu.1980’de sendikal suçlarla ilgili 32 yıl hapis cezası aldı ve 13 yıl hapiste kaldı.2003 yılında West Chester Pennsylvania ‘da bir bakım evinde kanser sebebiyle öldü.

Jimmy Hoffa-Al Pacino

Filmde Al Pacino Jimmy Hoffa’yı canlandırıyor.

jimmy_hoffa
Jimmy Hoffa

1913 yılında doğan Jimmy Hoffa Amerikan tarihinin en tartışmalı figürlerinden biri. Kamyoncular Sendikası’nın 14 yıl boyunca başkanlığını yapan Hoffa sendikanın büyümesi ve gelişmesinde büyük rol oynadı. Bazı iddialara göre iş adamlarına baskı karşılığında mafyanın parasını sendika üzerinden akladı.

Dönemin adalet bakanı Robert Kennedy onun hapse girmesi için bir ekip kurdu ancak Hoffa cezaevine jüriye rüşvet vermek suçundan girdi. 1971 yılında dönemi başkanı Nixon Hoffa’yı affetti. Jimmy Hoffa 30 Temmuz 1975’de bir restorandan çıktıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamadı. 1982 yılında ölü olarak ilan edildi.

nosferatunun_yonetmeni_f_w_murnau
Nosferatu’nun Yönetmeni F.W.Murnau
Russell Bufalino-Joe Pesci

Ünlü oyuncu Joe Pesci Russel Bufalino rolünde.

1903 yılında doğan Russell Bufalino İtalyan kökenli Amerikalı mafya babası. Bufalino mafya ailesinin başıydı. Kuzeni William Bufalino uzun süre Jimmy Hoffa’nın avukatıydı. Russell Buffalino ailesinin Amerikaya göç etmesi nedeniyle 3 yaşında İtalya’dan ayrıldı. İlk gençlik yıllarından itibaren kanunla başı derde girdi ve bir Sicilya mafya ailesinden gelen Carolina Sciandra ile evlendi. Hayatının son dönemlerinde bir çok kez hapse girdi 1994 yılında doğal sebeplerle öldü.

Angelo Bruno-Harvey Keitel

1910 yılında doğan Angelo Bruno da İtalyan kökenli bir mafya patronu. Philadelphia mafyasını 20 yıl kadar yönetti ve 1980’de kendi arabasında bir suikast sonucu öldü.

Bill Bufalino-Ray Romano

Filmde Bill Bufalino’yu ünlü oyuncu Ray Romano canlandırıyor. 1918 yılında doğan Bufalino II.Dünya Savaşı’nda teğmen rütbesiyle görev aldı. Ünlü mafya babası Russell Bufalino’nun avukat olan kuzeni. Kayboluşuna kadar Jimmy Hoffa’nın 25 yıl boyunca avukatıydı. Hoffa kaybolduktan sonra CIA tarafından Hoffa’yı öldürmekle suçlandı.1990 yılında lösemi nedeniyle hayatını kaybetti.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_mafya_filmleri
En İyi Mafya Filmleri
sean_connery
Sean Connery Hayatı ve Kariyeri
en_iyi_politik_filmler
En İyi Politik Filmler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir