Agatha Christie Tarzı Filmler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
agatha_christie_tarzinda_filmler

Last Updated on 14 Haziran 2024 by Aslıhan Demiralay

Polisiyenin kraliçesi olarak değerlendirilen Agatha Christie’nin kendine özgün romanları okuyucuları tarafından çok sevilen bir tarz. Bazı filmlerin senaryosu izleyiciye usta yazarın elinden çıkmış gibi bir hava verse de aslında tabi ki Agatha Christie’ye ait değil.

Agatha Christie’den Esinlenen Ama Onun Yazmadığı Harika Filmler

1.Gosford Park (2001)

1930’larda, gösterişli, zengin ve ünlü bir grup, bir avlanma yerinde hafta sonu dinlenmek için bir araya gelir. Ancak bir cinayet işlendiğinde bu ilginç karakterlerin her biri şüpheli haline gelir.

Usta yönetmen Robert Altman’ın yönettiği filmin senaryosu Julian Fellowes, Bob Balaban ve yönetmen Altman’a ait.

Gosford Park filminin baş rolünde Maggie Smith, Clive Owen, Charles Dance ve Michael Gambon yer alıyor. 19 milyon dolara mal olan film dünya çapında yaklaşık olarak 90 milyon dolar hasılat elde etti. IMDB puanı: 7,2.

Gosford Park (2001)-Trailer
agatha_christie_tarz_filmler

2.The Ninth Guest(1934)

Sekiz kişi şık bir çatı katı dairesinde akşam yemeğine davet ediliyor. Şarap içip yemek yedikten sonra radyodaki bir ses onlara, dokuzuncu konuk olan Ölüm’ü alt etmeyi başaramazlarsa öldürüleceklerini bildirir. Roy William Neill’in yönettiği filmin senaryosu Gwen Bristow ve Bruce Manning’in romanından uyarlama.

Filmde Donald Cook, Genevieve Tobin ve Hardie Albright baş rolde. IMDB puanı: 6,7.

The Ninth Guest(1934)-Trailer
agatha_christie_tarz_filmler

3. Clue (İpucu/1985)

Altı misafir, isimsiz olarak garip bir malikaneye akşam yemeğine davet edilir, ancak ev sahipleri öldürülür ve çember bütün konuklar için daralmaktadır. Jonathan Lynn’in yönettiği filmde, Eileen Brennan, Tim Curry, Madeline Kahn ve Chrsitopher Lloyd baş rolde.

Filmin IMDB puanı: 7,2.

Clue (İpucu/1985)-Trailer
savas_karsiti_kitaplar

4. Once Upon a Crime (Bir Zamanlar Bir Suç Vardı/1992)

İki Amerikalı 5000 Dolar ödüllü bir köpek bulurlar. Köpeği sahibine götürdüklerinde sahibini öldürülmüş olduğunu görürler. Cinayetin üstlerine kalmasından korkan ikili kaçak durumuna düşerler.

Eugene Levy’nin yönettiği filmde, John Candy, Jim Belushi, Cybil Shepherd, Giancarlo Ginannini ve Ornella Muti baş rolde.

Filmin IMDB puanı: 5,8.

Once Upon a Crime (Bir Zamanlar Bir Suç Vardı/1992)-Trailer
savas_karsiti_kitaplar

5. Knives Out (Bıçaklar Çekildi/2019)

2019 yapımı Knives Out filmi, tek evde geçen tarzı ve karakterleri ile usta yazarın romanlarını hatırlatan bir yapıya sahip.

Rian Johnson’ın yazıp yönettiği filmde Daniel Craig, Ana de Armas, Chris Evans, Jamie Lee Curtis, Christopher Plummer gibi ünlü isimler rol alıyor. En iyi orijinal senaryo dalında Oscar adayı olan filmin IMDB puanı: 7,9.

Knives Out (Bıçaklar Çekildi/2019)-Trailer
savas_karsiti_kitaplar

6.Glass Onion: A Knives Out Mystery(Bıçaklar Çekildi 2 /2022)

Johnson, 2017’deki Knives Out filminin devam filminde meşhur Christie meşalesini taşımaya devam ediyor. Bu sefer Johnson, klasik bir gizemli cinayet planını konu alan, Christie’den ilham alan, çok daha karmaşık ve çok daha cesur bir film yaratıyor. Rian Johnson’ın yazıp yönettiği filmde Daniel Craig, Edward Norton, Kate Hudson rol alıyor. En iyi uyarlama senaryo dalında Oscar’a aday olan filmin IMDB puanı: 7,1.

Glass Onion: A Knives Out Mystery(Bıçaklar Çekildi 2 /2022)-Trailer
savas_karsiti_kitaplar

7.The Hateful Eight (2015)

Quentin Tarantino‘nun yazıp yönettiği filmde Samule L. Jackson, Kurt Russell, Jennifer Jason Leigh ve Tim Robbins baş rollerde. Wyoming kışının ortasında, bir ödül avcısı ve tutsağı, bir grup hain karakterin yaşadığı bir kulübeye sığınır.

Ennio Morricone’un en iyi müzik dalında Oscar kazandığı filmin IMDB puanı: 7,8.

The Hateful Eight (2015)-Trailer
savas_karsiti_kitaplar

8.The Last of Sheila (1973)

Sheila’nın çarpıp kaçan bir sürücü tarafından öldürülmesinden bir yıl sonra, zengin kocası bir grup arkadaşını yatında bir çöpçü avı gizem oyunu oynayarak bir hafta geçirmeye davet eder. Oyunun fazlasıyla gerçek ve fazlasıyla ölümcül olduğu ortaya çıkıyor.

Herbert Ross’un yönettiği filmin senaryosu, Anthony Perkins ve Stephen Sondheim’a ait. Richard Benjamin, James Coburn, James Mason ve Dyan Cannon baş rolde. Agatha Christie’nin tarzından esintiler taşıyan filmin IMDB puanı: 7,2.

the_last_of_sheila_1973
The Last Of Sheila (1973) Filminin Senaristleri (Anthony Perkins ve Stephen Sondheim)
The Last of Sheila (1973)-Trailer
savas_karsiti_kitaplar
9.Murder Mystery (2019)

Jennifer Aniston, Adam Sandler, Luke Evans ve Terence Stamp’in baş rollerde olduğu filmin yönetmeni Kyle Newacheck. James Vanderbilt’in senaryosunun yazdığı Murder Mystery’de New York’lu bir polis ve karısı, evliliklerindeki kıvılcımı yeniden canlandırmak için Avrupa tatiline çıkarlar, ancak sonunda yaşlı bir milyarderin ölümü nedeniyle suçlanırlar ve kaçmak zorunda kalırlar. Agatha Christie esintileri taşıyan filmin IMDB puanı: 6,0.

Murder Mystery (2019)-Trailer
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_polisiye_gizem_filmleri
En İyi Polisiye Gizem Filmleri
en_iyi_agatha_christie_uyarlamalari
En İyi Agatha Christie Uyarlamaları
iskandinav_polisiye_flmleri
İskandinav Polisiye Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir