En İyi Birinci Dünya Savaşı Filmleri

En İyi Birinci Dünya Savaşı Filmleri

En İyi Birinci Dünya Savaşı Filmleri. Savaşın acımasızlığını, anlamsızlığını en iyi anlatan filmler. 1914-1918 yılları arasında süren I.Dünya Savaşı, ülkemizi de yakından ilgilendiren 4 yıllık bir savaştı. Hakkında onlarca kitap yazılan, bir çok film çekilen Birinci Dünya Savaşı, milyonlarca insanın hayatını etkiledi. Ölenler, sakat kalanlar ve dağılan aileler. Savaşın gerçek yüzünü en iyi şekilde ortaya koyan En İyi Birinci Dünya Savaşı Filmleri.

En İyi I.Dünya Savaşı Filmleri

1917(2019)

Oscarlı yönetmen Sam Mendes’den etkileyici bir savaş filmi. İki İngiliz askeri Alman Ordusunun tuzağını bir başka İngiliz taburuna bildirmekle görevlendirilir. İki asker bu tehlikeli görevi yerine getirmek ve 1600 askerin hayatını kurtarmak için tehlikeli bir yola koyulurlar. Filmin senaryosu yönetmen Sam Mendes’in büyük babası Alfred Mendes’in I.Dünya Savaşı anılarına dayanarak Sam Mendes ve Krysty Wilson-Cairns tarafından yazıldı. Filmde George Mackay, Dean Charles-Chapman, Colin Firth ve Benedict Cumberbatch baş rolde. Gerçekçiliği, özenli çekimleri ve çok kaliteli oyunculuklarıyla dikkat çeken bir film.

10 dalda Oscar’a aday olan film, sinematografi, görsel efekt ve en iyi ses dallarında toplam 3 dalda bu ödülü kazandı. 95 milyon dolara mal olan yapım dünya çapında 385 milyon dolar hasılat elde etti. IMDB puanı: 8,3.

Birinci Dünya Savaşı filmlerinin en iyilerinden biri.

1917(2019)-Trailer
en_iyi_edebiyat_uyarlamasi_filmler
tum_zamanlarin_en_iyi_100_filmi
Tüm Zamanların En İyi 100 Filmi

They Shall Not Grow Old (Yaşlanmayacaklar)-2018

Savaş bittikten 100 yıl sonra çekilen bu belgeselde daha önce yayımlanmamış görüntülere yer verildi. Uzun yıllar Londra Savaş Müzesi’nde bulunan görüntüler kullanıldı. Yüzüklerin Efendisi serisinin usta yönetmeni Peter Jackson’ın yönettiği belgesel, savaşın iç yüzünü, yarattığı acıları gözler önüne seriyor. Peter Jackson bu belgeseli çekmek için hiç bir ücret almadı. IMDB puanı: 8,3.

En iyi Birinci Dünya Savaşı filmleri listesinin tek belgeseli.

They Shall Not Grow Old (Yaşlanmayacaklar)-2018 -Trailer
en_iyi_edebiyat_uyarlamasi_filmler
Paths of Glory(Zafer Yolları)-1957

Sinemanın efsane yönetmenlerinden Stanley Kubrick’ten savaş karşıtı bir film. Fransız generali Broulard, General Mireau’ya imkansız bir görev verir. General Mireau, bu ölümcül görevi şahsi çıkarları için kabul eder. Görev sırasında hiç bir şey yolunda gitmez  Bu noktadan sonra Mireau’nun mevki ve rütbe için tehlikeye attığı bu askerler üzerinden oynadığı kirli oyunlar ve insanlık dışı eylemler, savaşın kaotik ortamı içerisinde insan hayatının feda edilmesinin kolaylığını ortaya koyar. Bu savaş karşıtı baş yapıt yıllarca bir çok ülkede sansürlendi ve gösterime giremedi. Krik Douglas, Ralph Meeker, Adolphe Menjou baş rolde. IMDB puanı: 8,4.

I.Dünya Savaşı’nı en iyi anlatan filmlerden biri.

Paths of Glory(Zafer Yolları)-1957-Trailer
en_iyi_edebiyat_uyarlamasi_filmler
olmeden_once_izlenmesi_gereken_35_film
Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken 35 Film
All Quiet on the Western Front (Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok)-1930

Alman yazar Erich Maria Remarque’nin yayınladığı dönemde olay yaratan aynı adlı kitabından uyarlanan filmin yönetmeni Lewis Milestone. Bir Alman genci I.Dünya Savaşı’na büyük bir hevesle girer. Ancak dehşeti gördükten, savaşın gerçekleri ile karşılaştıktan sonra coşkusu azalır. Lew Ayres, Louis Wolheim, John Wray ve Walter Rogers baş rolde. En iyi film ve en iyi yönetmen dallarında 2 Oscar kazanan 2,5 saatlik bu savaş filminin IMDB puanı: 8,1.

All Quiet on the Western Front (Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok)-1930 -Trailer
en_iyi_edebiyat_uyarlamasi_filmler
A Farewell to Arms (Silahlara Veda)-1932

Amerikalı bir ambulans şoförü ve İngiliz hemşire İtalya’da, I.Dünya Savaşı sırasında aşık olurlar. Ünlü yazar Ernest Hemingway’in aynı adlı 1929 tarihli romanından uyarlanan filmin yönetmeni Frank Borzage. Ernest Hemingway’in gerçek hayatta da çok yakın arkadaşı olan efsanevi aktör Gary Cooper, Helen Hayes ve Adolphe Menjou baş rolde. IMDB puanı: 6,5.

A Farewell to Arms (Silahlara Veda)-1932-Trailer
en_iyi_edebiyat_uyarlamasi_filmler
en_iyi_savaş_filmleri
En İyi Savaş Filmleri
Johnny Got His Gun-1971

Savaş karşıtı ünlü senarist Dalton Trumbo’nun kendi romanından uyarlayıp yönettiği filmde Timothy Bottoms, Kathy Fields, ve Donald Sutherland baş rolde. Bu trajik, savaş karşıtı I.Dünya Savaşı filminde Amerikalı bir genç korkunç bir top mermisi saldırısıyla kör, sağır, uzuvsuz ve dilsiz hale gelir. Vücudundan geriye kalanlar arasında sıkışıp kalan adam, umutsuzca hayatına son vermenin yollarını arar. IMDb puanı: 7,9.

Johnny Got His Gun-1971-Trailer
en_iyi_edebiyat_uyarlamasi_filmler
Lawrence of Arabia (Arabistanlı Lawrence)-1962

İngiliz casus Thomas Edward Lawrence’ın I.Dünya Savaşı sırasında Arap kabilelerini Türklere isyan etmeleri ve savaşmaları için örgütlemelerini anlatan filmin yönetmeni David Lean. Filmni senaryosu da Lawrence kendi kaleme aldığı anılarına dayanıyor. Baş rollerde Peter O’Toole, Alec Guinness ve Anthony Quinn yer alıyor. En iyi film, en iyi yönetmen, en iyi sinematografi, en iyi müzik, en iyi ses ve en iyi set dekorasyonu dallarında toplam 7 dalda Oscar ödülü kazandı. IMDB puanı: 8,3.

Lawrence of Arabia (Arabistanlı Lawrence)-1962-Trailer
en_iyi_edebiyat_uyarlamasi_filmler
Gallipoli (Gelibolu)-1981

İki Avustralyalı sporcu, I.Dünya Savaşı sırasında savaşmak için Gelibolu’ya gönderilir. Bu iki genç adam zamanla savaşın acımasız ve korkunç yüzüyle karşılaşır. Peter Weir’ın yönettiği filmde yıldızı bu filmle yıldızı daha da parlayan Mel Gibson, Mark Lee, Bill Kerr ve Harold Hopkins baş rolde. Yapımın senaryosu Ernest Raymond’ın Tell England isimli romanından uyarlama. IMDB puanı: 7,4.

Özellikle filmin sonlarında ki savaşın gerçekliğini seyircinin yüzüne vuran sahnelerle en iyi Birinci Dünya Savaşı filmleri arasına neden girdiğini daha da iyi anlıyoruz.

Gallipoli (Gelibolu)-1981
en_iyi_ikinci_dunya_savasi_filmleri
En İyi II.Dünya Savaşı Filmleri

En İyi Birinci Dünya Savaşı Filmleri

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_hayalet_filmleri
En İyi Hayalet Filmleri
tum_zamanlarin_en_iyi_100_filmi
Tüm zamanların En İyi 100 Filmi
en_iyi_ingiliz_filmleri
En İyi İngiliz Filmleri

Bir cevap yazın