En İyi Türk Savaş Filmleri

En İyi Türk Savaş Filmleri

Last Updated on 7 Aralık 2022 by Oğuz Aktuna

Türk Sinemasının En İyi Savaş Filmleri

Savaş, ülkeler ya da ülke içerisindeki milisler gibi büyük insan toplulukları arasında gerçekleşen silahlı çatışmalar. Bu çatışmalar; kanlı ve korkunç olduğu kadar, içerisinde insana dair hikâyeler de barındırırlar. Bu hikâyeler ise zaman zaman sinema perdesinde izleyicilerle buluşur. Türk sinemasının en iyi savaş temalı filmlerini sizler için derledik.

tehlikeli_oyun
Tehlikeli Oyun-2022

10. Son Umut (2014)

Russell Crowe tarafından yönetilen filmin kadrosunda Russell Crowe, Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan gibi yerli ve yabancı oyuncular yer alıyor. 2014 yapımı olan film, Avustralya, Türkiye ve ABD ortak yapımı. Film, Avustralyalı bir çiftçi olan Connor’ın, Çanakkale Savaşı’nda kaybolan üç çocuğunu arama hikâyesini anlatıyor. Gelibolu Cephesinde kaybettiği çocuklarını bulmak için Türkiye’ye gelen Connor, burada kendisini bekleyen maceradan habersizdir. Filmin IMDB puanı: 7.0.

Son Umut (The Water Diviner)-2014-Trailer
turk_sinemasinin_en_iyi_savas_filmleri

9. Çanakkale Yolun Sonu (2013)

Yönetmenliğini Serdar Akar ve Kemal Uzun’un paylaştığı filmin kadrosunda Mahir Günşiray, Berrak Tüzünataç ve Gürkan Uygun gibi başarılı oyuncular yer alıyor. Film, I. Dünya Savaşı’nın en sert cephelerinden biri olan Çanakkale’de geçmektedir. 1915 yılında gerçekleşen Çanakkale Savaşı’ndaki isimsiz kahramanların yaşadıkları olayları konu alan film, bu cephede yaşanan dramatik öyküyü farklı bir bakış açısıyla sunuyor. Filmin IMDB puanı: 7.1.

Hiç şüphesiz en iyi Türk savaş filmlerinden biri.

Çanakkale Yolun Sonu (2013)-Trailer
turk_sinemasinin_en_iyi_savas_filmleri
8. 120 (2008)

Yönetmenliğini Murat Saraçoğlu ve Özhan Eren’in paylaştığı filmin kadrosunda Cansel Elçin, Özge Özberk ve Burak Sergen yer alıyor. 2008 yılında gösterime giren filmin çekimleri Van ve Safranbolu’da gerçekleştirildi. Film, I. Dünya Savaşı sırasında cephane tükenince, yaşları 12 ila 17 arasında değişen 120 çocuğun gönüllü olmasını anlatır. Bu 120 çocuk, cephede savaşan askerlere cephane götürmek için büyük bir kahramanlık örneği sergilerler. İzleyenlerin gözlerini yaşartan “120”, sinemaseverlerin mutlaka izlemesi gereken türde bir film. Filmin IMDB puanı: 7.2.

120 (2008)-Trailer
turk_sinemasinin_en_iyi_savas_filmleri
7. Veda (2010)

Zülfü Livaneli tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Sinan Tuzcu, Özge Özpirinçci ve Ezgi Mola gibi ünlü oyuncular yer almaktadır. 2010 yapımı bu filmde, Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı anlatılmaktadır. Büyük Önder Atatürk’ün en yakın arkadaşlarından biri olan Salih Bozok ile dostluğu ve hayatlarındaki dönüm noktaları filmin konusunu oluşturmaktadır. Türkiye’nin kuruluş yıllarına kısa bir panorama sunan bu film, dönemin ruhunu yansıtması bakımından sinema eleştirmenlerinden tam not almıştır. Filmin IMDB puanı: 7.2.

Veda en iyi Türk savaş filmlerinden biri.

turk_sinemasinin_en_iyi_savas_filmleri
6. Eve Dönüş: Sarıkamış 1915 (2013)

Alphan Eşeli tarafından yönetilen filmin kadrosunda Uğur Polat, Nergis Öztürk ve Serdar Orçin gibi televizyon ekranlarından tanıdığımız başarılı oyuncular yer alıyor. 2013 yılında gösterime giren film, Sarıkamış Harekatı’nda yaşanan olayları konu alıyor. I. Dünya Savaşı sırasında Ruslara karşı gerçekleştirilen Sarıkamış Harekatı, zorlu ve sert kış koşullarının hakim olduğu bir dönemde yaşandı. Kaderlerine terk edilen bir grup insanın yaşadığı olaylara odaklanan “Eve Dönüş: Sarıkamış 1915”, savaş filmlerini seven izleyiciye hitap ediyor. Filmin IMDB puanı: 7.2.

Eve Dönüş: Sarıkamış 1915 (2013)-Trailer
turk_sinemasinin_en_iyi_savas_filmleri
5. Kırımlı (2014)

Burak Arlıel tarafından yönetilen filmin kadrosunda Murat Yıldırım, Selma Ergeç ve Baki Davrak yer alıyor. 2014 yılında gösterime giren film, Cengiz Dağcı tarafından kaleme alınan 1956 tarihli “Korkunç Yıllar” adlı romandan uyarlandı. Film, II. Dünya Savaşı sırasında Kırım’da yaşayan Türklerin zorlu mücadelesini konu alıyor. II. Dünya Savaşı ve Sovyet yönetimini farklı bir perspektifle beyazperdeye aktaran film, izleyenlere dönemin koşulları hakkında panorama sunuyor. Filmin IMDB puanı: 7.2.

turk_sinemasinin_en_iyi_savas_filmleri
4. Bir Millet Uyanıyor (1966)

Senaryosunu Sadık Şendil’in kaleme aldığı ve yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in üstlendiği filmin kadrosunda Kartal Tibet, Tugay Toksöz ve Erol Taş gibi Yeşilçam’ın usta oyuncuları yer alıyor. 1966 yılında gösterime giren film, 1967 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden ödülle döndü. Film, Yüzbaşı Davut ile köylülerin işbirliği yaparak, Yunan askerlerine karşı mücadele etmelerini konu alıyor. Filmin IMDB puanı: 7.4.

Tarihi açıdan en iyi Türk savaş filmlerinden biri.

Bir Millet Uyanıyor (1966)-Trailer
turk_sinemasinin_en_iyi_savas_filmleri
3. Nefes: Vatan Sağ Olsun (2009)

Yönetmenliğini Levent Semerci’nin üstlendiği filmin kadrosunda Mete Horozoğlu, İlker Kızmaz ve Barış Bağcı rol alıyor. Gösterime girdiği sene gişe rekorları kıran film, 2009 yılında Altın Bamya Ödülü’nü ve 3. Yeşilçam Ödülleri’nde “En İyi Film” ve “En İyi İlk Film” ödüllerini kazandı. Kemer’in Tahtalı Dağı’nda çekilen film, Irak sınırına yakın bir bölgede görevli olan yüzbaşı ve 40 askerinin hikâyesini konu alıyor. Türk Askerinin üstün kahramanlığını beyazperdeye aktaran filmin IMDB puanı: 8.0.

turk_sinemasinin_en_iyi_savas_filmleri
2. Dağ II (2016)

Yönetmenliğini ve senaristliğini Alper Çağlar’ın üstlendiği filmin kadrosunda Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar ve Murat Serezli gibi başarılı oyuncular yer alıyor. Gösterime girdiği sene en çok izlenen film olmayı başaran “Dağ II”, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden alınan özel izin ile milli silahlar ve zırhlı askeri araçlar kullanılarak çekildi. Film, Irak’ta bulunan bir Türk gazeteciyi teröristlerin elinden kurtarmak üzere operasyon başlatan kahraman Türk askerlerinin hikâyesini konu alıyor. Filmin IMDB puanı: 8.2.

Dağ II gerek konusu gerek işlenişi ile en iyi Türk savaş filmlerinden biri.

turk_sinemasinin_en_iyi_romantik_komedi_filmleri
Türk Sinemasının En İyi Romantik Komedi Filmleri
turk_sinemasinin_en_iyi_savas_filmleri
1. Ayla (2017)

Yiğit Güralp tarafından yazılan ve Can Ulkay tarafından yönetilen filmin kadrosunda İsmail Hacıoğlu, Kim Seol ve Çetin Tekindor gibi başarılı isimler yer alıyor. 90. Akademi Ödülleri’nin Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü kategorisinde yarışmak üzere Türkiye’nin adayı olarak gösterilen filmde, Kore Gazisi Türk asker Süleyman Dilbirliği ile manevi kızı Eunja Kim’in hikâyesi anlatılır. Türkiye ve Güney Kore ortak yapımı olan film sayesinde Kore Savaşı’na ve dönemin şartlarına yakından tanıklık edilir. İnsanın içini ısıtan hikâyesi ile sinemaseverlerin mutlaka izlemesi gereken türden bir film. Filmin IMDB puanı: 8.3.

Tarihi konusu, özenli çekimleri ve senaryosuyla en iyi Türk savaş filmlerinden biri.

Ayla (2017)-Trailer
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_birinci_dunya_savasi_filmleri
En İyi Birinci Dünya Savaşı Filmleri
en_iyi_savas_filmleri
En İyi Savaş Filmleri
en_iyi_ikinci_dunya_savasi_filmleri
En İyi İkinci Dünya Savaşı Filmleri
En İyi Türk Savaş Filmleri

Bir cevap yazın