Greyhound-2020-Tom Hanks

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
greyhound_2020_tom_hanks

Last Updated on 31 Ocak 2023 by Aslıhan Demiralay

Covid-19’a rağmen seyirciyle buluşan 2.Dünya Savaşı filmi Greyhound baş rol oyuncusu ve senaristi Tom Hanks’in de büyük katkısıyla yılın dikkat çeken filmlerinden biri.
Atlantik Savaşı’ndan bir kesit aktaran film inandırıcı deniz savaşı sahnelerine sahip. Erkek oyunculardan oluşan kadrosunda tek istisna bir kaç dakikalık sahnesi ile ünlü aktris Elisabeth Shue.

Askerlik hayatında ilk kez bir savaş konvoyunun liderliğini yapan bir kaptan rolünde Tom Hanks yer alıyor.Savaş konusunda deneyimsiz olması nedeniyle kendine güveni tam olmayan Kaptan Krause (Tom Hanks) savaş konvoyuna liderlik ederken hava desteğinden çıktıkları anda Alman denizaltıları ile çevrili bulur kendini.

nilde_olum_2021
Nil’de Ölüm-2021

Ancak Alman U-Bot’ları tespit etmek zordur ve bir yandan da Atlantik’de ticari gemiler sefer yapmaktadır.Kendi konvoyundan gemileri vurmak istemeyen Kaptan Krause zor bir görevin üstesinden gelmeye çalışır.

Gerçekçi bir atmosfere sahip olan filmin görsel efektleri de son derece inandırıcı.İzleyiciye okyanusun ortasındaymış hissi yaratan bir film.

Filmin yönetmenliğini Aaron Schneider üstlenirken,senaryosunu Tom Hanks kaleme aldı.Baş rollerde tabi ki Tom Hanks yer alırken Kaptanın sağ kolu rolünü Stephen Graham canlandırıyor.

v_for_vendetta_2005
V for Vendetta-2005

Tom Hanks filmin senaryosunu C.S.Forester’ın The Good Shepherd romanından uyarladı.Yapım hakkında gerçek bir hikaye olup olmadığı sorusu gündeme gelse de uyarlandığı kitap bir kurgu-roman ve Kaptan Ernest Krause da hayali bir karakter. Tom Hanks’in bu filmi gerçekleştirmek için 10 yıldan fazla süre uğraş verdiğini hatırlatalım.

Filme adını veren Greyhound Kaptan Krause’nin yönettiği geminin kod adı ve geminin yapımda ki ismi USS Keeling. Filmde gerçekten de 2.Dünya Savaşı’nda kullanılan ve 1980’den beri müze olarak demirlenen USS Kidd destroyeri kullanıldı.

Greyhound covid-19 nedeniyle sinemalarda gösterime giremezken Apple+ tv’de izleyiciyle buluştu.Filmin imdb notu:7,7.

Greyhound-2020-Trailer

Greyhound’un bir diğer özelliği de Tom Hanks’in senaryosunu yazdığı 3.film olması.İlki 1996 yılında çekilen That Thing You Do!,2011 yapımı Larry Crowne ve 2020 yapımı Greyhound.

Film ile ilgili yapabileceğimiz tek eleştiri belki de bu tarz filmlerde her zaman olan Amerikan propagandası olan sahneler.Bu filmde çok fazla olmamakla birlikte biraz dikkat çektiğini söylemek gerek.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

en_iyi_savas_filmleri
En İyi Savaş Filmleri
en_iyi_birinci_dunya_savasi_filmleri
En İyi Birinci Dünya Savaşı Filmleri
en_iyi_edebiyat_uyarlamasi_filmler
En İyi Edebiyat Uyarlaması Filmler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir