Ma Film 2019

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
ma_film_2019

Last Updated on 8 Aralık 2022 by Aslıhan Demiralay

2019 yılının dikkat çeken gerilim-korku filmlerinden biri de Ma (Anne) filmi . Başarılı oyuncuların rol aldığı filmde gençlik travmaları, yalnızlık ve toplumla uyum sağlayamama gibi konuların yol açabileceği sorunlar üzerinden gerilim yaratıyor.

Ma Film 2019 Konusu

Film genç bir kızla annesini büyük bir şehirden kasabaya taşınırken başlıyor. Film ilerledikçe anne Erica’nın büyüdüğü kasaba olduğunu anlıyoruz. Lise öğrencisi kızı Maggie ise yaşıtlarından daha sakin ve yeni girdiği çevreye uyum sağlamaya çalışan bir genç kız.

rosemarynin_bebeği_1968
Rosemary’nin Bebeği-1968

Maggie okulun ilk gününde popüler bir kaç arkadaş edinir ve onlarla bir partiye katılmaya karar verir. Ancak Birleşik Devletler’de 21 yaş altına içki satılmaması nedeniyle bir yetişkinden yardım istiyorlar. 45-50 yaşlarında cana yakın siyahi bir kadın onlara yardım ediyor hatta ilerleyen zamanda evini de bu gençlere takılmaları için açıyor.

Zaman geçtikçe bu gençlerle partiler yapan Sue Ann kısaca Ma bazı takıntılı hareketler yapmaya başlıyor. Bu durumdan rahatsız olan gençler Ma’dan kaçmaya çalıştıkça kadının hareketleri de daha da tuhaflaşıyor.

Filmin ilerleyen bölümlerinde Su Ann’in lise dönemindeki travması gözler önüne seriliyor. Bu olayın etkisinden çok da kurtulamayan, yalnız bir kadın olan Sue Ann bu travmayı O’na yaşatan adama karşı da bir zaaf geliştirir.

Ma (2019)-Trailer

Ma Film 2019 Teknik Ayrıntılar

Ma filminin yönetmeni Tate Taylor filmde aynı zamanda polis rolünde yer alıyor. Tate Taylor Trendeki Kız(The Girl on the Train)-2016 ve 2011 yılının çok başarılı filmi Duyguların Rengi (The Help) filmlerinin de yönetmeni aynı zamanda. Ma filminin senaryosu Scotty Landes’e ait.

Filmin baş rollerinde Duyguların Rengi(The Help) filmiyle yardımcı kadaın oyuncu Oscar’ı kazanan Octavia Spencer, Juliette Lewis, Diana Silvers ve Luke Evans yer alıyor.

Her Şey Yok Olur (Things Heard & Seen)-2021

Filmle ilgili bazı ilginç bilgilere gelirsek;

  • Orijinal senaryo aslında beyaz bir kadın için yazıldı. Ancak yönetmen Tate Taylor senaryoyu Octavia Spencer’a gösterdikten ve ünlü aktris de rolle ilgilenmeye başladıktan sonra konu siyahi bir kadına göre düzenlendi.
  • Sue Ann evine geldikten sonra evde gördüğü bazı değişiklikler ünlü korku filmi Misery’ye bir gönderme sayılabilir.
stephen_king_den_the_outsider
Stephen King’den The Outsider

Ma-2019 Son Söz

Korku gerilim türündeki film gençlik travmalarının, çok da sağlıklı olmayan bir psikolojiyle birleşince ulaşabileceği sonuçları göstermesi açısından ilginç. Lise öğrencilerinin acımasızlığı, topluma uyum sağlayamayan insanların yalnızlığı üzerine de ilginç bir bakış açısına sahip. Genellikle sevimli ya da iyi kadın rollerinde görmeye alıştığımız Octavia Spencer’ı farklı ve sorunlu bir rolde izliyoruz.

Yönetmen filmin atmosferindeki gergin ortamı vermekte güçlük çekmezken, senaryo karakterleri daha derinlikli anlatabilirmiş diye düşündürüyor izleyiciyi.

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
sinema_tarihine_gecen_10_kult_film
Sinema Tarihine Geçen 10 Kült Film
ispanyol_gerilim_filmleri
İspanyol Gerilim Filmleri
en_iyi_stephen_king_uyarlamasi_filmler
En İyi Stephen King Uyarlaması Filmler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir