Onur Ünlü Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
onur_unlu_filmleri

Last Updated on 26 Aralık 2022 by Aslıhan Demiralay

Onur Ünlü Filmleri ve Sineması

en_iyi_aile_filmleri Onur Ünlü, kaleme aldığı sıra dışı senaryoları ve filmlerinde kullandığı üslûbu sayesinde Türk sinemasının en başarılı yönetmenlerinden biri olmayı başardı. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Onur Ünlü, çekmiş olduğu kısa ve uzun metrajlı filmler sayesinde ulusal ve uluslararası pek çok ödülün sahibi oldu. Türk sinemasının en önemli yönetmen ve senaristlerinden biri olarak kabul edilen Onur Ünlü’nün filmlerini sizler için derledik.

1. Put Şeylere (2017)

en_iyi_aile_filmleri Yönetmenliğini ve senaristliğini Onur Ünlü’nün gerçekleştirdiği filmin kadrosunda Türkü Turan, Öykü Karayel ve Öner Erkan gibi ünlü oyuncular yer alıyor. Uluslararası İstanbul Film Festivali ve Ankara Uluslararası Film Festivali’nde yarışan film, Cihangir’de yaşayan bir grup sanatçının hikâyesini anlatıyor. Kendi hayatlarında mutlu gibi görünen bu bir grup sanatçının bulduğu el kamerası hayatlarının kontrolden çıkmasına neden olur. Bu kamera kimilerine şans getirirken kimilerine de uğursuzluk getirir. Beş farklı senaryonun birleşiminden oluşan “Put Şeylere” Onur Ünlü’nün zaman ve mekânla oynadığı deneysel türden bir film. Filmin IMDB puanı: 5.3.

handan_ipekci_filmleri
Handan İpekçi Filmleri
onur_unlu_filmleri

2. Gerçek Kesit: Manyak (2018)

en_iyi_aile_filmleri Senaryosunu Cahit Kaşıkçılar’ın yazdığı, yönetmenliğini Onur Ünlü’nün üstlendiği filmin kadrosunda Cahit Kaşıkçılar, Fatma Pazvant ve Perihan Savaş yer alıyor. Film, 1990’ların kült dizisi olarak televizyon tarihine geçen “Gerçek Kesit”e sadık kalınarak hazırlandı. Belediyede temizlik görevlisi olarak çalışan Rıza’nın hikâyesine odaklanan filmde, gerçek ve kurgu iç içe geçiyor. Rıza günün birinde bulduğu bir kadın cesedi nedeniyle annesine olan bağımlılığını arttırmış, ancak aşık olduğu Serpil isimli kadının hayatına girmesiyle gerçekler ile hayali birbirine karıştırmıştır. Filmin IMDB puanı: 5.8.

onur_unlu_filmleri
3. Kırık Kalpler Bankası (2015)

en_iyi_aile_filmleri Yönetmenliğini ve senaristliğini Onur Ünlü’nün gerçekleştirdiği filmin kadrosunda Haluk Bilginer, Ahmet Mümtaz Taylan ve Hazal Kaya gibi Türk Sinemasının başarılı oyuncuları yer alıyor. Shakespeare’in ünlü eseri Romeo ve Juliet’in hikâyesine dayanan filmde, asla gerçek olamayacak bir hayalin peşinden koşan üç kahramanın öyküsü anlatılıyor. Enis ve Osman isimli iki gencin takımlarının küme düşmemesi için kalkıştıkları bir banka soygunu, tahmin edemeyecekleri bir maceranın başlangıcı olur. Filmin IMDB puanı: 6.1.

en_cok_oscar_kazanan_oyuncular
En Çok Oscar Kazanan Oyuncular
onur_unlu_filmleri
4. Celâl Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikâyesi (2011)

en_iyi_aile_filmleri Onur Ünlü tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Selçuk Yöntem, Ezgi Mola ve Türkü Turan gibi başarılı oyuncular yer alıyor. Kara komedi türündeki bu film, Celâl Tan isimli bir anayasa profesörünün, ilk eşinin ölümünden sonra hayatını bir şekilde kurtardığı ve evlendiği üniversite öğrencisi Özge‘yi öldürmesiyle başlayan hikâyeyi anlatıyor. Celâl Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikâyesi; yozlaşmış devlet kurumlarını ve çürümüş aile yapısını eleştirirken, film izleyicisine dram, komedi ve polisiyeye özgü öğeleri sunuyor. Filmin IMDB puanı: 6.5.

Celâl Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikâyesi (2011)-Trailer
onur_unlu_filmleri
5. Polis (2007)

en_iyi_aile_filmleri Onur Ünlü tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Haluk Bilginer, Özgü Namal ve Sermiyan Midyat gibi usta oyuncular yer alıyor. Film, cinayet masasında çalışan polis Musa Rami’nin iyi bir baba, aşık ve polis olma hikâyesini anlatıyor. Aldığı bir haber sonucu hayatı altüst olan Musa Rami, hayatının kontrolünü yeniden eline almaya çalışır. Film boyunca aksiyon ve maceranın bir an olsun azalmadığı “Polis” sinemaseverlerin mutlaka izlemesi gereken bir film. Filmin IMDB puanı: 6.6.

onur_unlu_filmleri
6. Tek Ölüm Yetmez (2012)

en_iyi_aile_filmleri Senaryosunu Murat Menteş’in yazdığı, yönetmenliğini Onur Ünlü’nün üstlendiği filmin kadrosunda Engin Hepileri, Deniz Bolışık ve Hasan Şahintürk yer alıyor. Kısa metraj olarak hazırlanan bu film, TRT1 başta olmak üzere pek çok kanalda izleyiciyle buluştu. Onur Ünlü’nün kendine has üslûbunu konuşturduğu filmde, geçmişini unutup yoluna devam etmek isteyen bir adamın hikâyesi anlatılır. Bir insanın kaç kez ölebileceğini düşündürten “Tek Ölüm Yetmez”, sinemaseverlerin ilgisini çekecek bir kısa film Filmin IMDB puanı: 6.9.

sinema_tarihinin_ilkleri
Sinema Tarihinin İlkleri
onur_unlu_filmleri
7. Güneşin Oğlu (2008)

en_iyi_aile_filmleri Onur Ünlü tarafından yazılıp yönetilen filmin kadrosunda Haluk Bilginer, Özgü Namal ve Hümeyra gibi usta sanatçılar yer alıyor. Onur Ünlü’nün en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilen “Güneşin Oğlu”, 1. Yeşilçam Ödülleri’nde “Turkcell İlk Film Ödülü”ne aday olarak gösterildi. Fikri Şemsigil isimli adamın “Güneşin Oğlu” olduğunu öğrenmesiyle başlayan film, Fikri Şemsigil’in ruhunun diğer insanların bedenlerine girip çıkmasıyla garip bir hâl alır. Bu durumdan kurtulmak için Fikri’nin ciddi bir araştırma yapması gerekecektir. Yönetmeni tarafından fantastik bir mavra olarak tanımlanan film, izleyenlere benzersiz bir deneyim yaşatır. Filmin IMDB puanı: 7.0.

üneşin Oğlu (2008)-Trailer
onur_unlu_filmleri
8. Beş Şehir (2009)

en_iyi_aile_filmleri Onur Ünlü’nün senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini üstlendiği filmin kadrosunda Tansu Biçer, Beste Bereket ve Şebnem Sönmez gibi ekranlardan tanıdığımız isimler yer alıyor. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Adana Altın Koza Film Festivali ve İstanbul Film Festivali’nden ödüllerle dönen “Beş Şehir”, Onur Ünlü’nün başyapıtlarından biri olarak gösteriliyor. Çekimleri İstanbul, Afyon ve Eskişehir’de tamamlanan filmde; Aydın, Mehtap, Şevket ve Dilek’in hikâyesi anlatılır. Farklı geçmişlerden gelen bu dört karakter arasında yaşanan gerilim dolu aşk macerası, onları hiç beklemedikleri bir sona götürecektir. Filmin IMDB puanı: 7.0.

onur_unlu_filmleri
9. Sen Aydınlatırsın Geceyi (2013)

en_iyi_aile_filmleri Onur Ünlü’nün senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini üstlendiği filmin kadrosunda Ali Atay, Demet Evgar ve Ezgi Mola gibi ünlü oyuncular yer almaktadır. Sen Aydınlatırsın Geceyi, fantastik ve absürt hikâyesi, sıra dışı kurgusu ve siyah-beyaz görüntüsüyle Onur Ünlü’nün klasikleşmiş bir filmi. Babasıyla birlikte yaşayan ve babasının berber dükkânında çalışan Cemal isimli bir genç adam, aynı kasabada yaşayan bir kadına aşıktır. İlk başta sıradan insanların yaşadığı bir kasaba gibi görünen bu yer, filmin ilerleyen dakikalarında süper güçlere sahip insanların yaşadığı bir kasabaya dönüşür. Fakat bu insanlar hiçte normal olmayan bir takım olayların içerisinde yer alır. Filmin IMDB puanı: 7.8.

onur_unlu_filmleri
10. İtirazım Var (2014)

en_iyi_aile_filmleri Senaristliğini, yönetmenliğini ve yapımcılığını Onur Ünlü’nün üstlendiği filmin kadrosunda Serkan Keskin, Hazal Kaya ve Büşra Pekin gibi ünlü oyuncular yer alıyor. 2014 yapımı olan bu film, 20. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri ve 33. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nden ödülle döndü. Bir zamanlar antropoloji bilimiyle ilgilenen ve eski bir boksör olan Selman Bulut, bir camide görev yapan sıra dışı bir imamdır. Günün birinde camiden yankılanan bir silah sesiyle cinayet işlenir. Bu durum üzerine şüphelendiği kişi ve olayları araştırmaya başlayan Selman Bulut, kendisini sıra dışı bir maceranın içerisinde bulur. Filmin IMDB puanı: 7.8.

İtirazım Var (2014)-Trailer
onur_unlu_filmleri
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
turk_sinemasinin_en_iyi_kara_komedi_filmleri
Türk Sinemasının En İyi Kara Komedi Filmleri
turk_sinemasinda_toplumsal_gercekci_filmler
Türk Sinemasında Toplumsal Gerçekçi Filmler
basin_ozgurlugu_hakkinda_en_iyi_filmler
Basın Özgürlüğü Hakkında En İyi Filmler

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir