Yeni Kleopatra Gal Gadot

Yeni Kleopatra Gal Gadot

Yeni Kleopatra Filminin Ayrıntıları Belli Olmaya Başladı

Kleopatra bir kez daha beyaz perdeye aktarılıyor. Antik Mısır’ın Helenistik Kraliçesi bir büyük prodüksiyonla daha seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor.

Filmin baş rol oyuncusunun ilan edilmesiyle birlikte bazı tepkilerin gelmesi bir oldu. Beyaz aktörlerin beyaz olmayan karakterleri canlandırması sosyal medyada tepki aldı. Kültürel beyazlatma adı verilen İngilizce Whitewashing kavramı tam olarak da bu aslında. Beyaz olmayan karakterlerin beyaz aktörler tarafından canlandırılması..

Yeni Kleopatra filminde Kleopatra’yı Woder Woman’dan tanıdığımız İsrailli aktris Gal Gadot canlandıracak. Gadot aynı zamanda filmin yapımcılarından biri. İlk olarak filmin yönetmenliğini yine Wonder Woman filmini yöneten Patty Jenkins’in yapacağı açıklansa da IMDB’de yönetmen olarak Kari Skogland’in adı geçiyor. Patty Jenkins programının yoğunluğu nedeniyle filmin kadrosunda ayrıldı. Filmin senaryosu Gal Gadot ve Laeta Kalogridis’e ait.

Konunun uzmanı bir çok kişi Kleopatra’yı herhangi bir ırktan Afrikalı bir oyuncunun canlandırması gerektiğini düşünüyorlar. Film endüstrisi Kleopatra konusunda kültürel beyazlatma ‘ya yabancı değil. Daha önce Kleopatra’yı Claudette Colbert, Hildegard Neil, Vivien Leigh ve Elizabeth Taylor gibi beyaz aktrisler canlandırmıştı. Bu durum da insanların kafasında Kleopatra’yla ilgili bir algının oluşmasına neden oldu.

Gal Gadot daha önce rolde daha önce adı geçen Lady Gaga ya da Angelina Jolie kadar beyaz olmasa da görüntüde çok da farklı değil.

en_iyi_epik_filmler
En İyi Epik Filmler

Hollywood’un geçmişi bu konuda çok temiz değil. On Emir (The Ten Commandments-1956), Mumya Serisi, İngiliz Hasta(The English Patient-1996) gibi filmlerde Afrikalı karakterler kötülüğü temsil eder, bir kenara atılır ve beyaz karakterler kurtarıcıdır. Bu örneklerin de etkisiyle etnik kökeni tam da belli olmayan Kleopatra’yı beyaz bir aktrisin oynaması Afrika diasporasının tepkisini çekiyor.

Son dönemde bu algıyı kırmak için bazı denemeler de yapılmıyor da değil. Dev Patel’in David Copperfield’i canlandırması ya da Sophie Okonedo’nun tiyatroda Antonius ve Cleopatra’da kraliçeyi oynaması gibi. Ancak yıllar içinde oluşturulmuş bir durumu bir kaç örnekle değiştirmek mümkün mü bu tartışılabilir. Soğuk Savaş döneminde bütün kötülerin Rus Ajanlar olması ya da 11 Eylül’den sonra teröristlerin Müslüman olması gibi.

Algı sadece siyah beyaz üzerinden değil. Din ya da yönetim şekli farkı da ayrımcılık açısından etkili.

Gal Gadot’un sözcüsü ise tüm bu tartışmalara henüz bir cevap vermiş değil.

Gal Gadot

1985 doğumlu başarılı oyuncu 2004 yılında İsrail güzeli seçildi.İlk büyük rolünü Hızlı ve Öfkeli 4(2009) filminde aldı. Serinin devam filmlerinde ve bazı Hollywood yapımlarında rol aldıktan sonra asıl çıkışını 2016 yapımı Batman Vs. Superman filminde canlandırdığı Wonder Woman karakteri ile yakaladı. 2017 yapımı Wonder Woman filmi ve Jusitice League filmlerinde Diana Prince yani Wonder Woman rolünü canlandırmaya devam etti. Özel hayatında evli 2 kız çocuk annesi olan Gadot 18-20 yaşlarında her İsrail vatandaşı gibi İsrail Ordusu’nda görev aldı.

Gal Gadot’un Film Hakkında Tweeti.

Kleopatra-1963

Bugüne kadar yapılmış en ünlü Kleopatra filmi 1963 yapımı olan film. Kleopatra’yı beyaz ırkın en güzel kadınlarından biri Elizabeth Taylor canlandırdı. Joseph L.Mankiewicz’in yönettiği filmde Mark Antony’yi Richard Burton ve Julius Caesar’ı Rex Harrison oynadı.

Filmin yapım aşamasında yaşanan bir çok olay aslında filmin tanıtımına da fayda sağladı. Bütçeyi çok aşan giderleri, baş rol oyuncularının aşkı, bir türlü tamamlanamaması ve uzun süresi ile dönemin en çok konuşulan filmlerinden biri oldu. Dönemi için çok büyük bir bütçe olan 44 milyon dolara mal oldu ki filmin başlangıçta bütçesi 2 milyon dolardı. Aslında bu filmin yapım hikayesi başlı başına bir yazı konusu.

Kleopatra-1963-Trailer

9 dalda Oscar’a aday olan film 4 dalda bu ödülü kazandı. En iyi sinematografi, en iyi sanat yönetimi, en iyi kostüm ve en iyi görsel efekt dallarında.

en_iyi_avrupa_filmleri
En İyi Avrupa Filmleri
Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
hollywood_un_en_guzel_kadinlari
Hollywood’un En Güzel Kadınları
en_iyi_sovalye_filmleri
En İyi Şövalye Filmleri
nilde_olum_2021
Nil’de Ölüm-2021

Bir cevap yazın