X-Men Serisi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
x_men_serisi

Last Updated on 9 Şubat 2023 by Aslıhan Demiralay

X-Men Serisi

X-Men Serisi sinemada son 20 yıla damga vuran süper kahraman filmlerinden.

X-Men Serisi Marvel Comics’in yayınladığı Stan Lee ve Jack Kirby tarafından yaratılan süper kahramanlar. İlk kez 1963 yılında yayımlanmaya başlayan X-Men’in günümüze kadar artan bir popülaritesi oldu.

X-Men Serisi bilinmeyen bir sebeple mutasyona uğrayan süper kahramanların hikayelerine odaklanıyor.

İlk kez 2000 yılında filme alınmaya başlayan maceralar bir çok filme konu oldu. Zaman zaman geri dönüşler, farklı zamanlarda cereyan eden hikayelerle seri haline geldi ve bir çok yıldızı da kadrosuna kattı. Özellikle Wolverine rolünde ki Hugh Jackman ilk filmlerden itibaren bu rolü oynamaya devam ediyor. Magneto rolünde Ian Mckellen sonrasında Michael Fassbender, Prof. Charles Xavier rolünde önce Patrick Stewart daha sonra James McAvoy yer aldı. Mystique rolünde önce Rebecca Romijn yer aldı daha sonra ki filmlerde ise Oscar’lı oyunca Jennifer Lawrence Mystique rolünü canlandırdı.

X-Men serisinin elde ettiği başarı Avengers ve Justice League serilerinin de önünü açtı.

X-Men Serisi Filmleri Kronolojisi

FilmYapım YılıYönetmen
X-Men 2000Bryan Singer
X-Men 22003Bryan Singer
X-Men: Son Direniş2006Brett Ratner
X-Men Başlangıç: Wolverine2009Gavin Hood
X-Men: Birinci Sınıf2011Matthew Vaughn
Wolverine2013James Mangold
X-Men Geçmiş Günler Gelecek 2014Bryan Singer
X-Men: Apocalypse2016Bryan Singer
Logan2017James Mangold
X-Men: Dark Phoenix2019Simon Kinberg
X-Men Serisi Filmleri Kronolojisi

Deadpool Filmleri

FilmYapım YılıYönetmen
Dadpool2016Tim Miller
Deadpool 2 2018David Leitch
Deadpool Filmleri
deadpool
Deadpool

Deadpool, Marvel’ın ünlü karakteri Deadpool’dan uyarlanan film serisi. X-Men filmlerinin genel olarak biraz karamsar olan atmosferine rağmen, Deadpool filmleri aksiyon-komedi türünde.

Çok konuşan, espri yapan Deadpoll karakterinin ilk filmi 2016 yılında gösterime girdi. Paralı asker olan Wade Wilson kanser teşhisinden sonra, deneysel bir tedaviye katılır ve bazı güçler ve yeteneklerle ölümden kurtulur. Wade artık Deadpool’dur.

Ryan Reynolds’ın canlandırdığı Deadpool karakterinin ilk filminde ayrıca Morena Baccarin ve Ed Screin de baş rolde. 58 milyon dolara mal olan film dünya çapında 780 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. IMDB puanı: 8,0.

Deadpool’un ikinci filminde ana karakteri yine Ryan Reynolds canlandırırken, Moreno Baccarin, Josh Brolin ve Zazie Beets’de filmde rol alıyor. Bu filmde Deadpool, bir çocuğu korumak için mutantlardan oluşan bir ekip kurmaya çalışır. 110 milyon dolar bütçeyle çekilen film, 786 milyon dolardan fazla gişe elde etti. IMDB puanı: 7,7.

İlgili Yazı: Reminiscence (Zihin Gezgini)-2021 (Hugh Jackman-Rebecca Ferguson)

marvel_x_men_filmleri
Marvel
en_iyi_latin_amerika_romanlari
5. X-Men: Days of Future Past (2014)

Bryan Singer’in yönettiği film de Hugh Jackman tabi ki Wolverin’i canlandırırken James McAvoy Charles Xavier, Micheal Fassbender Magneto’yu, Jennifer Lawrence Raven’i canlandırıyor. Filmde mutantların hayatını kurtarmak için Wolverine 1973 yılına gönderilir ve Charles Xavier ve Magneto’nun gençlikleriyle işbirliği yapar.

IMDB notu 8.0 olan film en iyi görsel efekt dalında Oscar’a aday oldu. 200 milyon dolara mal olan film dünya çapında yaklaşık 746 milyon dolar gişe başarısı gösterdi.

X-Men Days of the Future Past-2014-Trailer
en_iyi_superman_filmleri
En İyi Superman Filmleri
en_iyi_latin_amerika_romanlari
4.The Wolverine (2013)

Usta yönetmen James Mangold’un yönettiği film Marvel’ın gözde karakteri Wolverine üzerine kurulu. Wolverine’i yine Hugh Jackman oynarken filmde ünlü Japon oyuncu Hiroyuki Sanada rol alıyor. Filmin konusuna gelince II.Dünya Savaşı sırasında Logan nam-ı diğer Wolverine Japonya’da savaş esiridir ve tam bu sırada atom bombası atılır ve bir Japon askerinin hayatını kurtarır. IMDB notu 6.3 olan film 120 milyon dolara mal oldu ve tüm dünyada yaklaşık 415 milyon dolar gişe elde etti.

The Wolverine-2013-Trailer
en_iyi_latin_amerika_romanlari
3. X2 (2003)

X2 ya da X-Men United olarak bilinen fimi Bryan Singer yönetti. Patrick Stewart, Ian McKellen ve Halle Berry baş rolde. Filmin konusuna gelince Nightcrawler isimli mutant karakter Amerikan Başkanına suikast düzenler ancak son anda bir ajan tarafından engellenir. Filmin IMDB notu 7.4. Bütçesi 110 milyon dolar olan filmin 408 milyon dolar gişe başarısı bulunuyor.

X2 -2003-Trailer
en_iyi_latin_amerika_romanlari
2. Logan (2017)

James Mangold tarafından yönetilen filmde Logan-Wolverine rolünde yine ve tabi ki Hugh Jackman rol alıyor. Richard E.Grant, Stephen Merchant gibi isimlerin de rol aldığı filmde mutantların neredeyse yok olduğu bir dönemde Logan yalnız bir şekilde yaşarken mutant bir çocuk olan Laura yardım istemek için Logan’a gelir. IMDB notu 8.1 olan film en iyi uyarlama senaryo dalında Oscar’a aday oldu. 97 milyon dolar bütçeyle çekilen film dünya çapında büyük başarı göstererek 619 milyon dolar gişe elde etti.

Logan-2017-Trailer
en_iyi_latin_amerika_romanlari
1. X-Men : First Class (2011)

Matthew Vaughn’un yönettiği filmde James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Kevin Bacon ve Nicholas Hoult gibi isimler rol alıyor. 1960’lar da Charles Xavier ve Eric Lensherr yani Magneto diğer mutantları bulmak için iş birliği yaparlar. Ancak işler planlandığı şekilde gelişmez. Filmin IMDB notu 7.7 .

160 milyon dolara mal olan film 353 milyon dolar hasılat yaptı.

en_iyi_batman_filmleri
En İyi Batman Filmleri
X-Men First Class-2011
en_iyi_bruce_willis_filmleri
En İyi Bruce Willis Filmleri

X-Men Serisi

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_aksiyon_filmleri
En İyi Aksiyon Filmleri
en_iyi_batman_filmleri
En İyi Batman Filmleri
en_iyi_super_kahraman_filmleri
En İyi Super Kahraman Filmleri

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir