Bob Crane Cinayeti

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
bob_crane

Last Updated on 21 Şubat 2022 by Aslıhan Demiralay

Bob Crane 1978’de bir cinayete kurban gittiğinden beri Hollywood’un gizemini koruyan olaylarından biri. Oynadığı bir sit-com’la büyük bir üne kavuşan oyuncu Bob Crane, sex bağımlılığı ilaç kullanımı, porno filmler derken; 1978 yılında gizemli bir cinayetin kurbanı oldu ve bu olay günümüze kadar tam olarak aydınlatılamadı.

Bob Crane Kimdir?

Bob Crane 13 Temmuz 1928’de Connecticut’ta doğdu. 11 yaşından itibaren davul çalmaya başlayan Crane 1948-1950 yılları arasında Ulusal Muhafız Ordusu’nda görev aldı.

1949 yılında liseden kız arkadaşı Anne Terzian’la evlendi ve çiftin bu evlilikten 3 çocuğu oldu. Bob Crane ordudan ayrıldıktan sonra radyo dj’liğine başladı. Radyoda yaptığı programların başarısıyla Los Angeles’a taşındı. Sabah programlarına Marilyn Monroe, Frank Sinatra gibi süper yıldızlar katıldı. Radyo programlarının yarattığı büyük başarı üzerine kariyerini oyunculuğa doğru çevirdi. Televizyonda aldığı bir kaç rolde dikkat çekmesi üzerine The Donna Reed Show’da düzenli olarak bir karakteri oynamaya başladı. Bob Crane 1965 yılında bir sit -com’da baş rol teklifi aldı. Hogan’s Heroes isimli dizi Nazi Toplama Kampı’nda tutuklu bulunan Amerikan askerleri ve Nazi görevlileri arasındaki durum komedisine odaklanıyordu. 6 sezon devam dizi, başarı elde etse de bu durum bazı çevrelerin eleştirmesine engel olamadı. Nazi Toplama kampı gibi ciddi, büyük acılara sebep olmuş bir yapının komedi içinde anlatılmasını olayı hafifletmek olarak değerlendirenler oldu. Ancak çoğu haklı eleştirilere rağmen, dizi 6 sezon 168 bölüm sürdü. Bob Crane bu dizide ki rolüyle 2 kez Emmy Ödülü’ne aday gösterildi.

Bu arada dizide rol alan Sigrid Valdis (Gerçek adı Patty Olson) isimli oyuncuyla yaşadığı romantik ilişki nedeniyle evliliği 1970 yılında son buldu ve aynı yıl rol arkadaşı Valdis ile evlendi. Çiftin bu evlilikten 2 çocuğu dünyaya geldi. Bir kaç film ve tiyatro oyununda rol alan Bob Crane’in şovu Hogan’s Heroes 1971 yılında iptal edildi. Bundan sonra filmlerde ve bazı televizyon dizlerinde konuk oyuncu olarak rol aldı.

violette_nozierre
Violette Noziere-Bir Katilin Portresi

Bob Crane’in Özel Yaşamı

Bob Crane evlilikleri sırasında başka kadınlarla birlikte olmaya devam etti. Bu ilişkilerini video film ya da fotoğraf olarak çekmek gibi bir merakı vardı. Hogan’s Heroes dizisi devam ederken, ünlü müşterilere video ekipmanı sağlayan John Henry Carpenter ile tanıştı. İyi arkadaş olan iki adam kadınlarla olan özel anlarını videoya çekmeye devam etti. Hatta o derece yakın arkadaşlardı ki, Bob Crane Carpenter’ı menajeri olarak tanıtmaya başladı.

29 Haziran 1978’de ikinci eşinden ayrı bir apartman dairesinde yaşarken, rol arkadaşı tarafından cesedi bulundu. Polisin yaptığı araştırmada cinayet silahı tam olarak keşfedilemese de bir tripodla dövüldüğü sonucuna varıldı. Ayrıca boynunda bir elektrik kablosu da vardı.

Polisin yaptığı araştırmada ciddi bir delil elde edilmese de evde bulunan bir çok video kaset, polisleri John Henry Carpenter’a götürdü. Carpenter’ın arabasında yapılan aramada Crane’in kan grubuna uyan kan lekeleri bulundu, henüz DNA teknolojisi gelişmediği için bu delil bir sonuca varmadı.

1992 yılında davayı tekrar inceleyen dedektifler Carpenter’ı suçladı ve hakkında dava açıldı. Dava sırasında Bob Crane’in oğlu, babasının Carpenter’la olan arkadaşlığını bitirmeye çalıştığını söyledi.

Carpenter’ın avukatları ise delilerin yetersiz olduğunu ve filme çekilen kadınlar dahil bir çok kişinin suçlu olabileceğini ifade ettiler. Carpenter davadan beraat etti ve 1998 yılında ki ölümüne dek masum olduğunu iddia etti.

Davadan sonra bir kitap (Sex, Celebrity, and My Father’s Unsolved Murder) yazan Bob Crane’in oğlu Robert Crane babasının ölümünün arkasında ikinci eşi Sigrid Valdis’in olabileceğini, babasının bütün mirasını Valdis’e bıraktığını açıkladı. Bu cinayetten karlı çıkan tek kişinin Sigrid Valdis olduğunu söyledi.

Bölge savcısı ise Valdis’in hiç bir zaman şüpheli olarak görülmediğini ifade etti. Bob Crane cinayeti hala çözülememiş bir vaka olarak günümüze kadar geldi.

2000’li yıllarda Bob Crane’in ikinci evliliğinden doğan oğlu Scott Crane babasının amatör filmlerinin satışını yaptığı bir internet sitesi kurdu. Ancak daha sonra bu siteyi kapattı.

leopold_ve_loeb_vakasi
Leopold ve Loeb Vakası

Bob Crane’in büyük oğlu Robert Crane daha sonra ew.com’a yaptığı açıklamada üvey kardeşleriyle konuşmadığını annesi ve öz kız kardeşlerinin de babalarının ölümü hakkında konuşmadıklarını söyledi. Sözlerini ise şöyle tamamladı. “Başka ne yapacağımı bilmiyorum. Carpenter öldü, Patti öldü, Zaman sadece insanları alıp götürüyor.”

Bob Crane’in hayatı ve cinayeti hakkında 2002 yılında Auto Focus isimli bir çekildi. Filmde Bob Crane’i Greg Kinnear, Carpenter’ı ise Willem Dafoe canlandırdı. Film Crane bir Hollywood yıldızı olduktan sonra yaşadığı seks bağımlılığı, ilaç kullanımı ve giderek yokuş aşağı giden hayatına odaklanıyor. Robert Graysmith’in aynı adlı kitabından uyarlanan filmin senaryosunu Michael Gerbosi kaleme aldı.

bob_crane_cinayeti
Hogan’s Heroes Dizisinden Bir Sahne-Bob Crane(Solda)
mary_pinchot_meyer_cinayeti
Mary Pinchot Meyer Cinayeti
Auto-Focus-2002 Trailer
john_du_pont_vakasi
John du Pont Vakası

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:

dyatlov_faciasi
Dvatlov Geçidi Faciası
lord_lucan_in_gizemli_kaybolusu
Lord Lucan’in Gizemli Kayboluşu
dorothy_arnold_gizemi
Dorothy Arnold Gizemi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir