En İyi Casus Filmleri

En İyi Casus Filmleri

Özellikle soğuk savaş yıllarında altın dönemini yaşayan casus filmleri ya da ajan filmleri günümüz de de ilgi çekmeye devam ediyor. İyi senaryoya dayalı, aksiyonu ölçülü ve mantıklı bir ajan filmi büyük bir zevkle izlenebilir. Bu sebeple en iyi casus filmleri sıralaması hazırladık.En iyi ajan filmleri ya da en iyi casus filmleri :

En İyi Casus Filmleri

1.Köstebek (Tinker Tailor Soldier Spy)-2011

Soğuk Savaş’ın hüküm sürdüğü dönemde emekli olan George Smiley, MI6 içinde ki bir KGB ajanını bulması için tekrar göreve çağrılır. Yakın zamanda kaybettiğimiz ünlü yazar John Le Carré’nin aynı adlı romanından uyarlanan film casus filmlerinin en iyilerinden.

Tomas Alfredson’un yönettiği filmde, Gary Oldman, Colin Firth, Tom Hardy, Mark Strong baş rolde. En iyi erkek oyuncu (Gary Oldman), en iyi senaryo ve en iyi müzik dallarında Oscar’a aday olan filmin IMDB notu: 7,1.

Köstebek (Tinker Tailor Soldier Spy)-2011-Trailer
dunyanin_en_guzel_heykelleri

2.Kuzey Kuzey-Batı (North by Northwest)-1959

Usta yönetmen Alfred Hitchcock‘dan usta işi bir casusluk filmi. Bir casusla karıştırılan bir reklamcı kendini tehlikenin ortasında bulur. Uluslararası mikrofilm satışı ve kolayca cinayet işleyen insanların arasında kalan Roger Thornhill diğer taraftan bir Birleşmiş Milletler çalışanının cinayetinden de sorumlu tutulur. Artık peşinde sadece casuslar değil polis de vardır.

Baş rollerde Gary Grant, Eva Marie Saint, James Mason ve Martin Landau yer alıyor. En iyi senaryo,en iyi kurgu ve en iyi dekor dallarında Oscar’a aday oldu.

Film çekiminde Birleşmiş Milletler binasının kullanılmasına izin çıkmadığı için yönetmen Hitchcock binanın giriş bölümünü bire bir set olarak hazırlattı. Ayrıca ünlü Rushmore Dağı’nda geçen hareketli sahneler de akıllarda son derece kalan türden.

Kuzey Kuzey-Batı(North by Northwest)-1959-Trailer
en_iyi_dedektif_filmleri
en_iyi_alfred_hitchcock_filmleri
En İyi Alfred Hitchcock Filmleri
3.Çıkış Yok (No Way Out)-1987

Kevin Costner’ın parladığı film olarak da değerlendirilebilecek yapım. Roger Donaldson’un yönettiği film Kenneth Fearing’in romanından uyarlama. Filmde Costner dışında Gene Hackman ve o dönem çok popüler olan Sean Young rol alıyor.

Bir politikacının metresi olan kadın aynı zamanda bir teğmenle de ilişkiye girer. Ancak bu politikacı kadını ölümüne sebep olunca suçu bir başkasına atmak için elinden geleni yapar. Üzerine suç atılacak en uygun kişide Costner’ın canlandırdığı teğmen olur.

Bitmeyen temposu ve sürprizli sonu ile türünün en iyi örneklerinden biri. imdb notu:7,1.

Çıkış Yok(No Way Out)-1987-Trailer
en_iyi_dedektif_filmleri
4.Casuslar Köprüsü (Bridge of Spies )-2015

Steven Spielberg’den başarılı bir casus filmi. Baş rollerde Tom Hanks, Marc Rylance ve Alan Alda yer alıyor. Amerika’lı bir pilot Sovyetler’de esir düşer. Pilotu kurtarmak için Tom Hanks’in canlandırdığı avukat James B.Donovan CIA tarafından görevlendirilir. Bu iş için Doğu Almanya’ya giden Donovan büyük bir sorumluluğun altına girer.

En iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Oscar ödülü kazanan Marc Rylance dışında film en iyi film, en iyi senaryo, en iyi müzik, en iyi ses miksajı ve en iyi ses miksajı olmak üzere 6 dalda Oscar’a aday oldu. Spielberg’in her filminde olduğu gibi Amerikan milliyetçiliği göze sokulsa da Ethan, Joel Coen ve Matt Charman’ın yazdığı başarılı senaryosu aksamıyor. imdb notu:7,6.

Casuslar Köprüsü(Bridge of Spies)-2015-Trailer
en_iyi_dedektif_filmleri
greyhound_2020_tom_hanks
Greyhound-2020-Tom Hanks
5.Görevimiz Tehlike-Yansımalar-2018

Tom Cruise’lu Görevimiz Tehlike serisinin 6.ve şu ana kadar ki son filmi. CIA ‘le arası bozulan Ethan Hunt bir görev için çağrılır. Yanında bir CIA ajanı ile Paris’e giden Hunt nükleer silahların satılmasına ve yanlış ellere geçmesine engel olmaya çalışır. Filmde Tom Cruise, son Superman Henry Cavill, Simon Pegg ve Rebecca Ferguson rol alıyor.

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde geçen aksiyon sahneleri ve etkileyici sonu ile dikkat çeken bir film. imdb notu:7,7.

Görevimiz Tehlike-Yansımalar-2018-Trailer
en_iyi_dedektif_filmleri
en_iyi_sherlock_holmes_filmleri
En İyi Sherlock Holmes Filmleri
6.Devlet Düşmanı (Enemy of the State)-1998

Tony Scott’dan sıkı bir casusluk ve komplo filmi. Bir cinayetin kaydına tesadüfen ulaşan bir avukat derin devletin hedefi haline gelir. Ellerinde ki bütün imkanları avukatın itibarını yok etmek ve sonra da kendisini yok etmek için kullanan kirli ajanlar amaçlarına ulaşabilecek mi?

Devlet istihbaratının kendi vatandaşları hakkında ne kadar bilgiye sahip olması gerektiği sorununu gündeme getiren filmde Will Smith, Gene Hackman ve Jon Voight baş rolde. imdb notu:7,3.

Devlet Düşmanı(Enemy of the State)-1998-Trailer
en_iyi_dedektif_filmleri
en_iyi_bruce_willis_filmleri
En İyi Bruce Willis Filmleri
7.Argo-2012

İran Devrimi sırasında yani 1979 yılında Amerikan elçiliği militanlar tarafından basılır. 52 kişi elçilikte rehin alınır. Bir CIA ajanı film senaryosu gibi bir operasyon hazırlayarak rehineleri kurtarmaya çalışır.

Gerçek bir olaydan sinemaya uyarlanan filmin yönetmeni aynı zamanda baş rol oyuncusu olan Ben Affleck. Filmde ayrıca Bryan Cranston ve John Goodman’da rol alıyor. Yapım aynı zamanda en iyi film, en iyi senaryo ve en iyi kurgu dalında 3 Oscar ödülü aldı. imdb notu:7,7.

Argo-2012-Trailer
en_iyi_dedektif_filmleri
8.Akbabanın Üç Günü (Three Days of the Condor)-1975

Sydney Pollack’dan yine usta işi bir film. Baş rollerde Robert Redford, Faye Dunaway ve Cliff Robertson yer alıyor. Condor kod adlı CIA’in yan kuruluşunda görevli bir ajan istihbaratla ilgili her türlü materyali okumakla görevlidir. Ofisinden dışarı çıktığı bir gün döndüğünde bütün çalışanların öldürüldüğünü görür. Bu olayı çözmek için amansız bir mücadeleye girer. Örgütün içinde ki bir başka örgütün varlığını fark eder.

James Grady’nin romanından uyarlanan film en iyi kurgu dalında Oscar’a aday oldu.Eski bir CIA yöneticisi olan Richard Helms Robert Redford’a bu filmde danışmanlık yaptı.

Akbabanın Üç Günü(Three Days of the Condor)-1975-Trailer
en_iyi_dedektif_filmleri

En iyi casus filmleri

Bu Yazıyı Beğendiyseniz Bunlar da İlginizi Çekebilir:
en_iyi_doga_filmleri
En İyi Doğa Filmleri
en_iyi_aksiyon_filmleri
En İyi Aksiyon Filmleri
en_iyi_brad_pitt_filmleri
En İyi Brad Pitt Filmleri

Bir cevap yazın